hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Depremde arama kurtarma çalışmaları bitti mi? Enkaz çalışmaları kaç gün sürer, kaçıncı gün biter?

  Depremde arama kurtarma çalışmaları bitti mi Enkaz çalışmaları kaç gün sürer, kaçıncı gün biter
  expand

  Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkez üssü olan 7.7. ve 7.6 depremde 10 ilimiz yerle bir oldu. Enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları ise aralıksız bir şekilde devam ediyor. Umudunu kaybetmek istemeyen vatandaşlar, "Arama - kurtarma çalışmaları ne zaman, kaçıncı gün biter?" sorusunu da merak ediyor. İşte konuyla ilgili merak edilenler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye 6 Şubat sabahı Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen 7,7 şiddetindeki depremle sarsıldı. Depremin yıkıcı etkileri gün aydınlanınca ortaya çıkarken Kahramanmaraş Elbistan’da 7,6 şiddetinde ikinci büyük deprem daha meydana geldi.  6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilin yanı sıra Suriye'yi de etkileyen iki büyük depremin ardından binlerce kişi hayatını kaybetti. Dünyanın dört bir yanından gelen uzman ekiplerle birlikte arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

  DEPREMDE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI KAÇ GÜN SÜRER?

  Arama ve kurtarma çalışmaları genellikle felaketten beş ila yedi gün sonra, bir ya da iki gün boyunca canlı kimse bulunamayınca sona erdirilir. Ancak bu noktadan sonra da insanların sağ olarak kurtarıldığı biliniyor. 

  ENKAZ ÇALIŞMASI BİTEN İLLER HANGİLERİ?

  Deprem bölgeleri arasında yer alan Kilis, Şanlıurfa ve Adana'da arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı duyurusu geldi. Diğer deprem bölgelerinden olan Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Osmaniye, Malatya illerinde ise çalışmalar devam ediyor.

  GEÇMİŞTE ENKAZDAN ÇIKAN MUCİZE KURTULUŞLAR

  1995’te Güney Kore’deki bir depremde, bir depremzede 10 gün sonra enkaz altından çıkarılmıştı. Yağmur suyunu içerek ve karton bir kutuyu yiyerek hayatta kaldığı belirtildi. Aklını faal tutabilmek için de bir oyuncakla oynamıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mayıs 2013’te bir kadın, bir fabrikanın enkazından çökmesinden 17 gün sonra çıkarılmıştı.

  Kurtarıldıktan sonra “Birkaç gün boyunca kurtarma görevlilerinin seslerini duydum. Dikkatlerini çekmek için sopalarla ve demir çubuklarla enkaza vurdum. Kimse beni duymadı. 15 gün kurutulmuş yiyecekle beslendim. Son iki gün sudan başka bir şeyim yoktu” demişti.

  Haiti’de 220 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ocak 2010’daki depremden sonra, bir adam yağmalanan bir dükkanın enkazından 12 gün sonra sağ çıkmıştı. Daha sonra bir kişinin de 27 gün sonra enkazdan çıkarıldığı belirtildi.

  Ekim 2005’te Keşmir’in Pakistan’a bağlı kesiminde yaşanan depremden 63 gün sonra 40 yaşındaki Naksa Bibi adlı kadın, mutfağının enkazından çıkarılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow