hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Devlet Bahçeli hakkındaki kitap için son karar

  Devlet Bahçeli hakkındaki kitap için son karar
  expand
  KAYNAKİHA

  Sabahattin Önkibar’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi konu alan "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey" adlı kitabının dağıtımının durdurulması ve dağıtılanların toplatılması kararı verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin avukatı Nizameddin Kocabey, söz konusu kitapta Bahçeli’nin manevi şahsiyetini rencide edici, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik gerçeğe aykırı olayların anlatıldığı ve Bahçeli’nin kişilik haklarına saldırı niteliğinde ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Kitabın dağıtımının durdurulması ve dağıtılanların toplatılması talebi ile açılan dava Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesince karara bağlandı. Mahkeme, "Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey" isimli kitabın dağıtımının durdurulması ve dağıtılanların toplatılması kararını verdi.

  Basın Konseyi'nden Sabahattin Önkibar açıklaması

  Sabahattin Önkibar, TÜYAP Kitap Fuarı'nda saldırıya uğradı

  İstanbul'daki Kırmızı Kedi Yayınevi'ne saldırı

  Bahçeli’nin avukatı Kocabey, mahkemenin söz konusu kararına ilişkin şu açıklamada bulundu:

  "Genel Başkanımız Devlet Bahçeli hakkında manevi şahsiyetini rencide edici ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik onlarca gerçek dışı olay anlatılan ayrıca Genel Başkanımıza yönelik kişilik haklarına saldırı niteliğinde ifadeler kullanılan ’Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey’ isimli kitabın dağıtımının durdurulması ve dağıtılanların toplatılmasına Ankara 15 Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından nihai olarak karar verilmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanına, kamuoyunu yönlendirmek maksadıyla bir takım komplo teorileri izafe etmek, toplum nezdindeki itibarını azaltmaya yönelik gerçek dışı olaylar anlatmak ’ifade hürriyeti’ kapsamında olamaz. Mahkeme, hukuka uygun bir karar vermiştir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Piyasaya çıkmadan toplatılmıştı

  Devlet Bahçeli, kitap piyasaya çıkmadan Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak kitabın tedbiren dağıtımının durdurulmasını istemiş,  mahkeme kitabın dağıtımının durdurulması, dağıtılanların ise toplatılması kararı vermişti. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow