Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Paris saldırısı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Paris saldırısı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Paris'te 127 kişinin öldürüldüğü saldırıların, barışı değer olarak kabul eden tüm insanlığa karşı yapıldığını belirterek, "Paris'te meydana gelen terör saldırıları sadece Fransa'ya, Avrupa'ya, Batıya karşı işlenmiş bir saldırı değildir; barışı değer olarak kabul eden bütün insanlığa karşı işlenmiş saldırılardır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Kimlik, Temsil, Hafıza" temasıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi ile SETA Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Gençlik Forumu'nun açılış programına katıldı. Forumun açış konuşmasını yapan Görmez, Paris saldırılarına ilişkin, "Bu coğrafyada hemen her gün yaşadığımız dehşetin, vahşetin bir benzerini bu gece insanlık Paris'te yaşadı. Bu saldırılar, sadece Fransa'ya, Avrupa'ya, batıya karşı işlenmiş bir saldırı değildir; barışı değer olarak kabul eden bütün insanlığa karşı işlenmiş saldırılardır. Barışı asli değer olarak yücelten bir dinin mensubu bir Müslüman olarak ve Türkiye'de din hizmetlerinden sorumlu Diyanet İşleri Başkanı olarak derin bir üzüntü içinde olduğumu ifade etmek isterim. Her şeyden önce saldırıları şiddetle kınıyor, başta Fransız halkı olmak üzere tüm insanlık ailesinin acısını paylaşıyorum. Bütün insanlığı Yüce Rabbimizin bu tür kötülüklerden koruması için dua ediyorum" ifadelerini kullandı.


Paris kana bulandı


IŞİD'den Fransa'ya tehdit!


 


"Bütün insanlığı yeniden düşünmeye ve acil önlemler almaya davet ediyorum"


Söz konusu saldırıları gerçekleştirenler için "Ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ne de herhangi bir dine mensubiyeti olabilir" diyen Görmez, konuşmasında şunları söyledi:


"Bizler Allah'ın barış mesajına, bu çağrıyı insanlığa ulaştıran rehberler olarak bütün peygamberlere, Hz. Musa'ya, Hz. İsa'ya ve Hz. Muhammed'e inanan insanlarız. Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenlerin, onları yönlendirenlerin ve herkesin göreceği kadar açık bir biçimde onları maşa olarak kullananların ne Allah'a saygısı, ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ve ne de her hangi bir dine mensubiyeti olabilir. Süfli emelleri ancak tedhişle ve vahşetle gerçekleştirmeye terör şebekelerini ikna etmiş bütün paradigmalar üzerinde bütün insanlığı yeniden düşünmeye ve acil önlemler almaya davet ediyorum. Bu tür vahşet ve tedhiş emelleri üzerinden insanlığa rahmet getiren bir dinin, bir peygamberin ve o dine mensup olan insanların itibarsızlaştırılması da en az işlenen bütün bu vahşetler kadar ağırdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS