Diyanet: "Kadavra ve organ bağışı caiz"

Diyanet: "Kadavra ve organ bağışı caiz"

Diyanet: Kadavra ve organ bağışı caiz
expand

Diyanet İşleri Başkanlığı, araştırma hastanelerinin kadavra sıkıntısının giderilmesi taleplerine fetva desteği vererek katıldı. Diyanet'ten yapılan açıklamada, "kadavra üzerinde çalışmak ve araştırma hastanelerine kadavra bağışı yapmak dinen caizdir" denildi.

Hürriyet gazetesinde Okan Konuralp yazılı haberde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "kadavra bağışı dinen caizdir, uygundur, dinen hiçbir sakıncası yoktur" dedi.
 
"Dileyen, kadavra olarak bedenini bağışlayabilir" diyen Bardakoğlu, "insanlığın büyük ortak yaraları söz konusu olunca, kişisel kaygıları çekinceleri göğüslemeyi bileceğiz" açıklamasını yaptı.
 
Araştırma hastanelerinin kadavra sıkıntısına değinen Diyanet İşleri Başkanı, "dinen tıbbın gelişmesi için, tıp öğrencilerinin kadavra üzerinde çalışmasına imkan vermek gerekir" dedi.
 
'Yaşayana hayat verebilmek için' kadavra üzerinde çalışmanın şart olduğunu belirten Bardakoğlu, "kadavra üzerinde çalışmak, ölüye saygısızlık değildir. Kadavraya, insanlığın ve mensubu olduğu dinin gereği azami saygı gösterilmesi şartıyla kadavra olarak bedenlerin bağışlamasında hiçbir sakınca yoktur" diye konuştu.
 
Organ bağışının engellenmesi
 
Bardakoğlu, organ bağışını engelleyici yönde fetva verenleri de üstü kapalı bir şekilde eleştirerek, "organ bağışı yaparak bir insanın hayatını kurtarmak, yapılabilecek en büyük ibadetlerden biridir. Hal böyleyken, elbette insanların, konuşmasını önleyemeyiz, ancak bazı din adamlarının fetva verir gibi bu ve buna benzer konularda düzensiz, keyfi kanaatlar sergilemesi doğru değildir" değerlendirmesinde bulundu.
 
"İnsan tedavisinde atılan her adımı olumlu, gerekli, hatta ibadet derecesinde bir adım olarak görüyoruz" diyen Bardakoğlu, "buna 'hayır' demek, bizim için geride kalmış bir konudur. İnsan tedavisini ibadet sayan bir toplumuz. Organ bağışı gibi konularda dış ülkelerde kuyruğa girilmesi mahçubiyet nedenidir" dedi.
 
  • Hürriyet'te yer alan haber için tıklayın
  • Sıradaki Haberadv-arrow
    Sıradaki Haberadv-arrow