Diyanet'e bağlı cami sayısı 2017'de 90 bine ulaştı

Diyanet'e bağlı cami sayısı 2017'de 90 bine ulaştı

Diyanet'e bağlı cami sayısı 2017'de 90 bine ulaştı

Resmi sitesindeki bir yazıda "9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği” tanımıyla tepkilerin odağında olan Diyanet İşleri Başkanlığı bütçeden aldığı payla da dikkat çekiyor. Bakanlıkları geride bırakan bütçesine geçen yıl ek olarak 1.3 milyar ödenek alan Diyanet, 8.1 milyar lira harcama yaptı. "Camisiz mahalle kalmasın" şiarıyla hareket eden başkanlığa bağlı camilerin sayısı da 2017'de 90 bine ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, birçok bakanlığı geride bırakan bütçesini tüketerek 1.3 milyar ek ödenekle 2017 yılını 8.1 milyar liralık harcamayla tamamlayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istatistiklerine göre Türkiye’de cami sayısı 90 bine ulaştı.

Diyanet'ten kızlar için buluğ çağı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “yetersiz” bulduğu cami sayısı 11 yılda yüzde 15 artarak binde 13.5 olan yıllık nüfus artış hızının üzerine çıktı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'ndan Diyanet'e tepki

Diyanet'e bağlı camilerin sayısı toplam okul sayısını da aştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2016 yılına ilişkin yayımladığı “Örgün Eğitim İstatistikleri”nde toplam okul sayısı 61 bin 201 olarak açıklanmıştı.

Camisiz mahalle kalmasın

Kuruma bağlı binaların tadilatı için bir yılda 75 milyon lira harcayan Diyanet’in son yıllarda artan etkinliği cami sayılarına da yansıdı. 2006’da 78 bin 608 olan cami sayısı 2017 yılında 90 bine yükseldi. Aradan geçen 11 yılda Türkiye genelinde yaklaşık 13 bin artan cami sayısı ülkedeki nüfus artış hızı oranının da üzerine çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da "Camiler sadece namaz kılınan yerler değil. Mahalledeki çocukların küçük yaşlardan itibaren din eğitimi aldığı yerlerdir. Dolayısıyla hiçbir şehrimizde hiçbir mahalle camisiz kalmamalı” açıklamasıyla cami yapımının süreceğinin işaretini verdi.