hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Düşürülen Türk uçağı: "Kesin kanaat yok"

  Düşürülen Türk uçağı: Kesin kanaat yok
  expand

  Suriye açıklarında düşürülen F-4 uçağının raporu konusunda hükümetin yanıltıldığı iddialarına Genelkurmay yine Taraf gazetesi üzerinden yanıt verdi. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Kurmay Albay Ertuğrulgazi Özkürkçü, "Kesin kanaat yok" dedi.

  Suriye açıklarında düşürülen F-4 uçağı, "hava sahasını ihlal etmiş miydi, etmemiş miydi?"

  Geçen hafta iki gazetenin yayınlamadığı ama Taraf gazetesinin manşetine taşıdığı, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın da yanıt verdiği iddialar üzerine Genelkurmay Başkanlığı yine Taraf gazetesi üzerinden yanıt verdi.

  İletişim Daire Başkanlığı'na yeni atanan Albay Ertuğrul Özkürkçü, Melih Altınok'a yaptığı açıklamada, "Ne biliyorsak hükümete ilettik, kesin kanaat yok" dedi.

  Özkürkçü, "Parçaların çıkarılma işlemi 1 Ağustos'ta tamamlanmış olup incelemeler devam etmekte. Dolayısı ile bu iddia ile ilgili hükümet yetkilileriyle bir bilgi paylaşmış değiliz. Hiçbir açıklamada uçağın ne ile ve nasıl düşürüldüğü ifade edilmemiştir" diye konuştu.

  Özkürkçü, yanlış anlamaların yetkisiz kişilerin yaptığı yorumlardan kaynaklandığını, Türk uçağının vurulduğu ifadesinin de sadece Suriye tarafından kullanıldığını belirtti ve Taraf'a şunları da söyledi:

  "Ne NATO, ne Rusya'dan ne de ABD'den olay ile ilgili bir kaset, görüntü alınmamıştır. Açıklamalarımızda bir çelişki yoktur. Çelişki yetkisiz kişilerin değerlendirme ve yorumları sonucunda oluşmuştur."

  Özkürkçü parçaların hala Eskişehir 1. Ana Jet Üssü'nde incelendiğini de sözlerine ekledi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow