2022 Yerli e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi nedir, nasıl alınır?

2022 Yerli e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi nedir, nasıl alınır?

2022 Yerli e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi nedir, nasıl alınır?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çalışmaları son aşamaya gelen e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dijitalleşme kapsamında önemli bir adım olan yeni belgelerle birlikte önemi bir adım atılmış olacak. Peki, e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi nedir, nasıl alınır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara’da yerli e pasaport, e mavi kart ve e sürücü belgesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, pasaportların ve diğer belgelerin nasıl olacağına ilişkin detayları anlattı. İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarında öne çıkan o başlıklar…

E PASAPORT NEDİR, NASIL ALINIR?

İçişleri Bakanı Soylu e pasaport ile ilgili açıklamasında “3 yeni projeye de kısaca temas etmek isterim. E-Pasaport olarak tabir edilen yeni nesil çipli pasaportlar, aslında bizim AB'ye ve vize serbestisine girişle ilgili imzaladığımız temel şartlardan birini içeren güvenli pasaportu içeren çerçevede üretiliyordu. 2018'den itibaren Türkiye bu pasaportları kullanıyor. Bu pasaportları da Avrupa'daki bir firmadan, 18 ülke bizim gibi alıyor.  Tüm dünyada pandemi nedeniyle ortaya çıkan çip tedarik krizi var. Söz konusu firma tedarikleri karşılamada sıkıntı yaşadı. Biz vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatmamak için çaba gösterdik. Avrupa'da bir çok ülke eski pasaportlarına geri döndü, süresi bitmiş pasaportlarına devam etti. Biz de sıkıntılar yaşadık ama bunu vatandaşımıza hissettirmemeye çalıştık. Dün sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, yeni yerli e-pasaport çalışmalarına başladık, seri üretim için de son aşamadayız. Aynı zamanda göç kartlarını da üretiyoruz. İkamet belgelerini de üretiyoruz. İnşallah Ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz, dünyanın en güvenlikli pasaportunu kullanacağız.

Temassız çipe ve birçok yenilik ögesine sahiptir. Tasarımı özgün bir tasarımdır. Her sayfasında ülkemizin farklı şehirlerine ait görseller, şehre özel bitki görseli yer alacak. Daha önce 5 yıl olan yeşil pasaporttaki geçerlilik süresi yeni e-pasaportta 10 yıla çıkıyor. Çipli olan pasaportta Kız Kulesi var. İkinci sayfasında pasaportumuzun özellikleri gözükmektedir. Değişken mikro yazılar vardır. Kendine ait özel çizgileri bu pasaportun vardır. Resim koruma için özel boyası söz konusudur. İnşallah yetiştirebilirse resimler de renkli olacak. Pasaportumuzu kendimizi üretmemiz daha öncelikli. 14. ve 15. sayfada Efes Antik Kenti, Sümela Manastırı, Göbeklitepe, Çorum - Hattuşaş, Ayasofya Camisi tam 20 ve 21.'nci sayfalarda, Mevlana Türbesi, Çamlıca Camisi, Çifte Minareli Medrese - Erzurum, İshak Paşa Sarayı - Ağrı, Amasya evleri, Diyarbakır'da surlar ve Hevsel bahçeleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve en nihayetinde de TBMM yer alıyor. Burada büyük özen gösterilerek hazırlanmış çok güçlü bir pasaport. ” ifadelerine yer verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

E pasaportun e-devlet ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla alınması bekleniyor.

E SÜRÜCÜ BELGESİ NEDİR?

Bakan Soylu sürücü belgelerine ilişkin açıklamasında ise “2016'dan itibaren yeni nesil sürücü belgesi vermeye başlamıştık. Dünyadaki yeni teknolojilere uyarlanması zorunluluk haline geldi. Temassız çip kullanılarak, güvenlik seviyesi en üst seviyeye çıkarılmıştır. E-pasaportta olduğu gibi yeni nesil e-sürücü belgelerinde de Türkiye yerine ilk kez Turkey ifadesi kullanılacaktır. Ehliyetlerimiz uluslararası dolaşıma açıktır, ehliyetimize kimlik ekleme kabiliyetine sahip olacağız. Herkes ehliyetini hemen değiştirmek zorunda mı? Hayır. Ehliyet süresi bittiği zaman ve yeni alınan ehliyetlerde bu ehliyet Türkiye'nin yeni ehliyeti olarak kullanılmış olacak. Bir kişinin 2 ayrı resmi olacak ehliyetler üzerinde...” ifadelerini kullandı. Aynı şekilde e pasaport gibi e sürücü belgelerinin de e-devlet ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla alınacağı tahmin ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

E MAVİ KART NEDİR, NASIL ALINIR?

Bakan Soylu e mavi karta ilişkin açıklamasında ise “Diğer projemiz de bilindiği gibi mavi kartımız var. E-mavi karta dönüştüreceğiz. Almanya'da olup Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda olan vatandaşlarımızın kullandığı mavi kartı daha güvenli hale getirmek istedik. Kağıt ürün olarak eski usulle düzenlenmektedir halen. Biyometrik verileri barındıran, daha güvenli yeni e-mavi kart hazırlanıyor.” İfadelerini kullandı. E mavi kartın da yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı