hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Keçiören Metrosu açılışında Başbakan Yıldırım'ın önemli açıklamaları

  Keçiören Metrosu açılışında Başbakan Yıldırımın önemli açıklamaları
  expand

  Ankara'da 12 yıldır yapımı süren Keçiören Metrosu, Başbakan Binali Yıldırım'ın 1 Eylül'de yapacağı test sürüşüyle resmen açılıyor. Sosyal Medyada gençlerin Keçiören Metrosü üzerine söylediği sözlerden ötürü efsaneleşen sözlerin sebebi: Uzun süredir yapımı sürmesi. Başbakan Binali Yıldırım'ın metro açılışındaki sözlerinden satır başları..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Binali Yıldırım, 1 Eylül 2016 Perşembe günü efsaneleşen Keçiören Metrosu'nda test sürüşü yapacak.

  Yapımı uzun sürdüğünden ötürü, Başbakan Yıldırım talimat verdi ve metro çalışmasına son sürat hız verildi.

  Metro açılışında Başbakan Yıldırım'ın satır başları

  BAŞBAKAN'DAN METROYA DAİR YILDIRIM SÖZÜ

  "Bu metro inşaatı yıllar önce başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey metro inşaatlarına başladı. Bir belediye için büyük işler. Bir miktar yaptı. Sonra üzerimize yıktı. O zaman bakandım. Ne yaptık, önce Kızılay-Çayyolu, Sincan-Batıkent'i, şimdi de Keçiören-AKM'yi sene sonu yapalım. Keçiören Metrosu bu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü.

  ANKARA'YA YENİ METRO GELİYOR

  Geçenlerde bu istasyonlardan birisini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm. 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin, sürsün Keçiören Metrosu gibi olsun' diyor. Şimdi bu gençler üzülmesinler başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor, ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin. Bittiği gibi şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 km Çubuk'a kadar da uzatıyoruz. AKM'den Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 km daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa günün ticareti, onu da bugün kopardı. Bütün bu Keçiören bittiği zaman Ankara'da raylı sistem 64 kilometreye ulaşmış olacak."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Metro hattı uzunluğu

  Metro 9.2 kilometre uzunluğunda. Atatürk Kültür Merkezi'nde başlıyor Keçiören'de bitiyor. Metronun toplam 9 istasyonu var.
  Keçiören Metrosu açılışında Başbakan Yıldırımın önemli açıklamaları

  AK Parti'nin ilk seçimleri kazanmasından iki yıl sonra start veren metro, 12 yıl sonra ilk kez test sürüşlerine başlıyor. Metro Yapımı 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilince, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, metro yapımının çok uzun sürdüğünü ve yapımın en kısa sürede biteceğini açıklamıştı.

  Metro maliyeti

  Atatürk Kültür Merkezi'nden başlayıp Keçiören'de biten, uzunluğu 9.2 km olan, 1.5 saatlik süreyi 16 dakikaya indiren metronun maliyeti 1 milyar Lira olarak ifade ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow