hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eğitim-Sen Danıştay'a taşıdı: 'Değerler Eğitimi' tarikatlara emanet'

  Eğitim-Sen Danıştaya taşıdı: Değerler Eğitimi tarikatlara emanet
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Milli Eğitim Bakanlığı "Değerler Eğitimi"ni ders saatleri içine alarak zorunlu hale getirdi. Değerler eğitiminin, yapılan protokollerle dini cemaat ve vakıflarla devredildiği uyarısı yapan Eğitim Sen, Nurcu olduğu belirtilen Hizmet Vakfı ile yapılan ve kapsamı genişletilen protokolü Danıştay'a taşıdı. Eğitim-Sen'den, "MEB, çeşitli dini cemaat ve vakıflarla yaptığı protokoller aracılığıyla çocuklarımızı öğretmenlere değil, adı tecavüz ve taciz vakalarıyla anılan kişi ve kurumların eline teslim etmek istemektedir" açıklaması yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni'nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Nurcu" olduğu belirtilen Hizmet Vakfı ile imzaladığı "Değerler Eğitimi" protokolünün kapsamını 3 yıl sonra genişletti. Gönüllü öğreticilerin, ders saatleri dışında verdiği "değerler eğitimi" ders saatleri içine alınarak zorunlu hale getirildi.

  İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden yılbaşı kutlamalarına yasak

  Eğitimin tarikatlara teslim edildiği gerekçesiyle tepki gösteren Eğitim-Sen'den "MEB, çeşitli dini cemaat ve vakıflarla yaptığı protokoller aracılığıyla çocuklarımızı öğretmenlere değil, adı tecavüz ve taciz vakalarıyla anılan kişi ve kurumların eline teslim etmek istemektedir" denilerek protokol Danıştay’a taşındı.

  MEB'den isteyen özel okullara "Kur'an-ı Kerim" öğretim programı

  Kapılar tarikatlara açık

  İddiaya göre, protokol kapsamında “gönüllü öğretici” adı altında yeterli donanımı olmayan imamların okullarda ders saatleri dışında dini seminerler vermesine, bakanlıkça izin veriliyor. Cemaatçi vakıf ve derneklerin yeni dönemde gözdesi haline geldiği ifade edilen “değerler eğitimi” için Hizmet Vakfı’nın 5 yıllık uzatma talebine de bakanlık 3 yıllık izin ile karşılık verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ilahiyat mezunları için yeni düzenleme

  Bu kapsamda Nur cemaatine ait olduğu belirtilen vakfın sadece ders saatleri dışında değil, ders saatleri içerisinde de seminerler verilmesine olanak sağlandı. Ayrıca çocukları her yönüyle bu vakıflara emanet eden MEB, il içi ve il dışı gezi, ziyaret, piknik programı, öğrenci velilerinin katılacağı eğitim ve seminerler ve mesleki tanıtım seminerleri yapma imkânı yarattı. Ayrıca bakanlık, çocukların meslek seçimine ilişkin yönlendirmeler yapabilmesinin de önünü açtı.

  Velilere çağrı

  Kapsamı genişletilen protokolle çocukların bu vakıfların eğitimine zorunlu kılındığını belirten Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrencilerin ders saatleri içindeki bu ve benzeri seminerlere katılmak istememeleri durumunda öğrencinin nereye gideceği, öğrencinin güvenliğinin nasıl sağlanacağı, yine ailesine ve okula karşı öğretmenin sorumluğunun ne olacağı büyük bir belirsizlik taşımaktadır. Öğrencilerimizin asıl ihtiyaç duyduğu şey dini cemaatlerin eline teslim edilmek değil, kendi yeteneklerini ve potansiyellerini keşfedecekleri, dünyaya farklı pencerelerden bakabilecekleri bir eğitim sistemidir. Velilerimize çağrımız, çocuklarını kim olduğunu bilmedikleri kişilerin eline teslim etmemeleri, onların geleceğine, emeğine ve eğitim hakkına sahip çıkmalarıdır” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow