hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ehliyet için sağlık raporu nasıl, nereden alınır? Ehliyet yenilemede sürücü sağlık raporu alma detayları!

  Ehliyet için sağlık raporu nasıl, nereden alınır Ehliyet yenilemede sürücü sağlık raporu alma detayları
  expand

  Ehliyet almak ve ehliyet yenilemek için gerekli olan sürücü sağlık raporunun nasıl ve nereden alındığı sürücü adaylarının gündeminde yer alan konular arasında. Peki, ehliyet için sağlık raporu nasıl, nereden alınır? İşte ehliyet yenilemede sağlık raporu alma detayları…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ehliyet yenileme için gerekli evrakların içerisinde yer alan sürücü sağlık raporunun nasıl alındığı merak ediliyor. Ehliyet almak isteyen herkesin sağlık raporuna sahip olması gerekir. Yeni ehliyet alacak, ehliyetine sınıf ekleyecek olanlar ya da kaybolmuş ehliyetini yeniden çıkaracak olan kişiler için yapılan yeni düzenlemelerde ehliyet raporu yani diğer adıyla sağlık raporu almak zorunlu hale gelmiştir.

  EHLİYET YENİLEME İÇİN SAĞLIK RAPORU NASIL, NEREDEN ALINIR?

  Ehliyet sağlık raporu, sürücü belgesi almak veya ehliyet yenileme için istenen belgelerdendir. Ehliyet için sağlık raporunu şuralardan temin edebilecektir:

  -Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri

  -Özel hastaneler

  -Özel tıp merkezleri

  -Özel muayenehaneler

  -Aile sağlığı merkezleri yani sağlık ocakları

  -Özel poliklinikler

  Eğer aile hekimi tarafından rapor alınmak isterse ve hekim araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse sürücü olur raporunu verecektir. Aksi bir durum olduğu müddetçe kişinin rahatsızlığı ne yönde ise bu rahatsızlığa dair kişi bir uzmana yönlendirilecektir. Uzman doktor gerekli muayeneyi gerçekleştirecek ve muayene sonrasında sürücü olur verirse aile hekimi ile uzman hekimin imzası birlikte sürücü olur raporu düzenlenecek. Ancak uzman onay vermezse ve tedavilik bir durum var ise tedavi sonucunda kişi tekrar değerlendirmeye alınır ve onaylanırsa raporu temin edebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık raporunun nereden alındığına göre sağlık raporu fiyatları ise değişmektedir. Aile hekiminden ehliyet için sağlık raporu alırken bir ücret ödemenize gerek yok. Ancak aile hekimi ehliyet raporu için başka bir bölüme yönlendirme yaparsa bu durumda ücret çıkabilir.

  EHLİYET YENİLEME SAĞLIK RAPORU ŞARTLARI

  Ehliyet yenilemek isteyen kişiler için gerekli olan şartlar kişinin sağlıklı olması ve araç sürmesini engelleyecek bir engele sahip olmamasıdır. Bunun dışında yapılan muayene sonucunda kişinin kusuru varsa ve araç kullanamazsa belli olacaktır. Ehliyet yenileme sağlık raporu yapılan muayeneler sonucunda kişiye olur verilirse verilecektir.

  EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

  İçişleri Bakanlığı, 2022 ehliyet yenileme konusunda tüm merak edilen soruları cevapladı. Buna göre; ilk kez yeni ehliyet yenileme yapmak isteyenler değerli kağıt bedeli 13 TL ve vakıf payı bedeli 2 TL ödemesi yapacak. Ehliyet yenileme ve yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, "ALO 199 Mobil Uygulama" veya "nvi.gov.tr" adresinden randevu alabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow