Elektrik dağıtım şirketi çalışanlarına keserli saldırı

Elektrik dağıtım şirketi çalışanlarına keserli saldırı © DHA

Ağrı'da kaçak elektrikle mücadelede kullanılacak teknolojik sayaçların montajını yapan elektrik dağıtım şirketinin çalışanları kalabalık bir grubun keser ve delici aletlerle saldırısına maruz kaldı. Saldırıda 3 işçi yaralandı. Olaya ilişkin de 3 kişi gözaltına alındı.

Patnos ilçe merkezinde kaçka elektrikli mücadelede kullanılacak olan elektronik haberleşme sisteminin (PLC) montaj çalışmasını yapan elektrik dağıtım şirketi Aras EDAŞ'ın görevlilerine kalabalık bir grup önce sözlü satışmada bulundu, ardından da ellerindeki keser ve delici aletlerle saldırdı. Kuzen olan 3 işçi, Harun, Davut ve Bayram Türkmen aldıkları darbelerle vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Hayati tehlikesi bulunmayan 3 işçi Potnas Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Saldırının ardından başlatılan soruşturmada 3 şüpheli gözaltına alınarak adliyeye çıkarıldı. Şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Saldırıyı kınadılar

Aras EDAŞ çalışanları da iş yerlerinin önünde basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı ve can güvenlikleri bulunmadığını söyledi. Aras EDAŞ Patnos Şubesi Müdürü Kemal Çubuk, "Kesintisiz ve kaliteli enerji kullanımı için hizmet veriyoruz. Bu hizmeti verebilmek için her türlü fedakârlığı yaparken zaman zaman, maalesef özellikle kaçak kullanım yapanların şiddetine maruz kalmaktayız. Son zamanlarda kaçak elektirkle mücadelede önemli bir teknolojik yenilik olan PLC sayaç montajı yapan arkadaşlarımız ilçe merkezinde yaralayıcı ve kesici aletlerle saldırıya uğramıştır" diye konuştu.

Elektrik dağıtım hizmetlerini yerine getirmenin ve müşterilerle ve şirketin haklarını korumanın asli görevleri olduğunu belirten Çubuk şunları söyledi: "Bu görevimizi icra ederken zaman zaman şiddetli mukavametlerle karşılaştığımız gibi zaman zaman da darp ediliyoruz. Son zamanlarda kaçak elektrikle mücadelede önemli bir teknolojik yenilik olan PLC sayaç montajı yapan arkadaşlarımız saldırıya maruz kalmıştır. Üç personelimiz doktor muayenesi sonucu iş göremez raporu almıştır. Bizler Aras EDAŞ çalışanları olarak asli işimizi yaparken artık saldırıya uğramak istemiyoruz. Çalışma hakkı tıpkı yaşama hakkı gibi temel insan haklarındandır ve bu hak insana doğuştan verilmiştir. Bizleri temel haklarımızdan mahrum eden olayın son bulmasını umut ediyoruz. Halkımızın kaliteli ve sağlıklı enerji kullanması için 7/24 çalışan bizler bu saldırıyı kınıyor, çalışan ve üreten kişiler olarak işimizi baltalayan hareketleri kamuoyumuzun yüksek vicdanına ve takdirine havale ediyoruz."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS