Elmalı davası nedir? İki kardeşin resim çizip anlattığı Elmalı olayı nedir? Elmalı davası Bakanlık açıklaması..

Elmalı davası nedir? İki kardeşin resim çizip anlattığı Elmalı olayı nedir? Elmalı davası Bakanlık açıklaması..

Elmalı davası nedir? İki kardeşin resim çizip anlattığı Elmalı olayı nedir? Elmalı davası Bakanlık açıklaması..

Sosyal medyanın gündeminde olan "Elmalı davası" ile ilgili son dakika gelişmeler yakından takip ediliyor. Konuyla ilgili olarak bakanlıktan açıklama geldi. Bakanlık “21.05.2021 tarihindeki duruşmada sanıkların tutuklanması talebinin yinelendiğini” hatırlattı. Yaşanan gelişmeler ardından Elmalı olayı olarak bilinen iki kardeşin istismarı konusunun geçmişiyle ilgili araştırmalar başladı. Peki, Elmalı davası nedir? Elmalı davasıyla ilgili ne karar verildi? İşte Elmalı olayı ile ilgili bakanlığın tam açıklaması..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kamuoyunda Elmalı davası olarak bilinen, Antalya'nın Finike ilçesinde meydana gelen cinsel istismar davasından çıkan flaş tahliye kararı, sosyal medyaya gündem oldu. 6 ve 9 yaşındaki iki kardeşin annesi ve üvey babası tarafından istismara uğradıkları davadan tahliye kararı çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Antalya'nın Elmalı ilçesinde gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili açıklamada bulundu. 

ELMALI DAVASI NEDİR? İKİ KARDEŞ RESİMLERLE ANLATTI

Geçen yıl haziran ayında, Balıkesir'de savcılığa giden babaanne G.S., o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla, eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık, babaannelerinin yanında olan, istismara uğradığı öne sürülen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'nin, Çocuk İzlem Merkezi'nde ifadesine başvurdu. İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.'nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.'nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.'nin de kendisini çok dövdüğünü sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike'deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.'nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi. Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.Merve A., ifadesinde, "Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum" dedi. Rahmi A. da "Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum" diye konuştu. Soruşturma sonrası anne Merve A. ile üvey baba tutuklanmıştı. Yapılan yargılama sonrasında anne Merve A. ile üvey baba Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartı ile tahliye edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

ELMALI DAVASIYLA İLGİLİ BAKANLIK AÇIKLAMASI

Bakanlık, Antalya Elmalı'da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Aile Bakanlığı, Antalya Elmalı’da iki çocuğun istismar edilmesi olayıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada,

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır. Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur.

16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.