Emine Erdoğan'dan dünya liderlerine Arakanlı Müslümanlar için çağrı

Emine Erdoğan'dan dünya liderlerine Arakanlı Müslümanlar için çağrı

Emine Erdoğan'dan dünya liderlerine Arakanlı Müslümanlar için çağrı

Emine Erdoğan, CNN International'da yazdığı yazıda Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırıma karşı dünya liderlerini geç olmadan harekete geçmeye çağırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emine Erdoğan, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırıma karşı dünya liderlerini geç olmadan harekete geçmeye çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, CNN International'a Myanmar'daki Müslüman Arakanlıların yaşadığı insanlık dramına dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Myanmar ordusunun saldırıları nedeniyle 25 Ağustos'tan bu yana binden fazla Arakanlının hayatını kaybettiğini, milyonlarcasının ise komşu Bangladeş'e kaçtığını hatırlatan Emine Erdoğan, yaşananların bir soykırım olduğunu belirtti. Türkiye'nin yaşanan soykırımı önlemek amacıyla diplomatik ve insani çabalarda bulunduğunu ifade eden Emine Erdoğan, geç olmadan dünyanın girişimde bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Unutamadığım hikayeler anlatıldı

Erdoğan, "Geçen hafta Bangladeş- Myanmar sınırındaki Kutupalong Kampı'nı ziyaretimde, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan Müslüman Arakanlılar bana akrabaları ve sevdiklerinin nasıl öldürüldüğüyle ilgili hâlâ unutamadığım hikayeler anlattı. Bazıları, eşlerinin nasıl infaz edildiğini görmüş, bazılarıysa köylerinin nasıl yakıldığına şahit olmuş" dedi. İnsanlığın Srebrenitsa ve Ruanda'da olduğu gibi Myanmar'da da sınıfta kalmaması gerektiğinin altını çizen Emine Erdoğan, "Ancak Türkiye'nin bu duruma tek başına sahip çıkması beklenmemeli. Bu nedenle dünya liderleri Türkiye'yi örnek alarak kalıcı bir çözüm bulmak için geniş çaplı, uzun süreli bir strateji benimsemeli" ifadelerine yer verdi.