hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Engelli ÖTV indirimi istinası 10 yıl mı olacak? Engellilerin araç alımında ÖTV istinası ne olacak?

  Engelli ÖTV indirimi istinası 10 yıl mı olacak Engellilerin araç alımında ÖTV istinası ne olacak
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Engelli bireylere araç alımında uygulanan ÖTV istisnası ile ilgili madde de vergi paketi içerisinde yerini aldı. Engelli bireyler daha önce aldıkları araçları 5 yıl boyunca satışını gerçekleştiremiyordu. Yargı paketindeki ilgili madde yasalaşırsa bu süre uzayacak. Peki, engelli ÖTV indirimi muafiyeti 10 yıl mı olacak? İşte engellilerin araç alımında ÖTV istisnası ile ilgili son durum…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir süredir çalışmaları devam eden yargı paketi kapsamında TBMM önümüzdeki günlerde bazı onaylama süreçlerinde bulunacak. İlgili yargı paketinde yer alan maddelerden biri de engellilere araç alımında uygulanan ÖTV istisnası ile ilgili olacak.

  ENGELLİ ARAÇ ALIMI ÖTV MUAFİYETİ ÜST LİMİTİ NE KADAR, KAÇ TL?

  Engelli araç alımında uygulanan ÖTV muafiyeti üst limiti artırıldı. 2024 yılında ÖTV'siz otomobil limitinde güncelleme yapıldı. 2023 yılında 1 milyon 4 bin 200 TL olarak uygulanan ÖTV muafiyeti, 1 Ocak 2024 yılı itibariyle yüzde 58.46 artarak 1 milyon 591 bin 255 TL'ye yükseleceği ifade edildi.

  ENGELLİ ARAÇ ALIMI ÖTV MUAFİYETİ 10 YIL MI OLACAK?

  Yargı paketi içerisinde yer alan maddeler yasalaşırsa engellilerin araç alımında uygulanan ÖTV istisnası 5 yıldan 10 yıla çıkacak. ÖTV istisnalı araçlar satılamadığı için engelli araç sahibi ya aracın ÖTV’sini ödeyecek ya da 10 yıl beklemek zorunda kalacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow