Erdoğan 3 bölgeyi işaret etti! Kara harekatı bölgede dengeleri nasıl değiştirir?

Erdoğan 3 bölgeyi işaret etti! Kara harekatı bölgede dengeleri nasıl değiştirir?

Erdoğan 3 bölgeyi işaret etti! Kara harekatı bölgede dengeleri nasıl değiştirir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine kara harekatı sinyalini verirken 3 bölgeye dikkat çekti. Peki bu bölgelerin önemi nedir? Olası bir kara harekatı bölgede dengeleri nasıl değiştirir? ABD'nin buna karşı hamlesi ne olur? İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Yasin Asal, milliyet.com.tr'ye çarpıcı tespitlerde bulundu. (Milliyet)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütlerine yönelik operasyonlar tüm hızıyla gerçekleştirilirken gözler olası kara harekatına çevrildi. Suriye ve Irak'ın kuzeyinde başarıyla icra edilen Pençe Kılıç Hava Harekatı'nın yankıları devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günkü grup toplantısında çarpıcı mesajlar verdi.

Bölgede 3 yeri işaret eden Erdoğan, 'Çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz.' ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamasında, "Gerçekleştirdiğimiz sınır ötesi harekatlarla bu şeridin bir kısmını zaten oluşturduk. Kalanlarını da Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el Arab gibi çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tehditleri sınır ötesinde karşılama ve yok etme stratejimizi hayata geçirmek için gereken faaliyetleri yürütüyor. Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz. Teröristlerin içine saklanarak kendilerini güvende hissettikleri o beton tünellerin mezarları haline geleceği gün yakındır." dedi.

Bakan Akar ise Pençe-Kılıç Hava Harekatı ile ilgili, "19 Kasım'da başlatılan, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde icra edilen Pençe-Kılıç Harekatı, terör örgütüne yönelik son dönemde gerçekleştirilen en büyük, en kapsamlı ve en etkili hava harekatı olmuştur" ifadelerine yer verdi.

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği 3 bölgenin önemi nedir? Bölgede dengeler Türkiye'nin olası kara harekatıyla nasıl değişir? İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Yasin Asal konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr'den Sercan Dinç'e değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye’nin kuzeyinde yer alan PKK/PYD/YPG unsurlarının bölgeden temizlenmesine yönelik 2016 yılında bu yana planlı sınır ötesi harekatların yapıldığını söyleyen Asal, "Azez ve Cerablus hattı başta olmak üzere, Suriye’nin kuzeyindeki terör grupları kademeli olarak bu bölgelerden temizlenmiş, söz konusu harekatlar sonrası terör örgütünün ağırlıklı olarak Tel Rıfat, Münbiç ve Ayn El Arab bölgesinde konuşlandığı ve faaliyetlerini buralarda sürdürdüğü görülmüştür. Bu bölgeler, şu anda terör örgütünün üs ve lojistik merkez olarak kullandığı ve Türkiye’ye yönelik terörist saldırılarını gerçekleştirdiği bölgelerdir. Özellikle Münbiç ve çevresi, Türkiye’nin ulusal güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Türkiye’nin BM 51. Maddesine atıfta bulunarak meşru müdafaa hakkını koruması ve yerine getirmesinde, bu bölgelerden kaynaklanan tehdidin ortadan kaldırılması Türkiye için stratejik önemdedir." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ABD'NİN TERÖRİSTLERİ BAŞKA BÖLGELERE KAYDIRMA İHTİMALİ YÜKSEK"
Suriye ve Irak'ın kuzeyinde yapılması muhtemel kara harekatıyla ilgili de konuşan Asal, ABD'nin bölgedeki teröristleri başka yerlere kaydırma ihtimalini anlattı. Konuyla ilgili Asal, "Yapılması muhtemel kara harekatı, uzun bir süredir Suriye’nin kuzeyinde Türkiye lehine oluşan güvenli koridoru derinleştirecek ve Türkiye’nin terörle sınır ötesinde mücadele etme ve tehdidi kaynağında bertaraf etme doktrinini güçlendirecektir. Uzun yıllardır, PKK/PYD/YPG’ye desteğini açıkça veren ABD’nin bu terörist unsurları Irak’ın kuzeyi veya Suriye’nin bir başka bölgesine kaydırmaya yönelik girişimlerde bulunma ihtimali yüksektir." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"RUSYA'NIN HAREKATA KATKI SAĞLAMASI, OLMASI GEREKEN SONUÇTUR"

Rusya ile kurulacak mutabakatın Türkiye için daha önem arz ettiğini belirten Asal, "Rusya’nın Türkiye ile eş zamanlı devam eden çok taraflı diplomasi ilişkileri gereği, Suriye’nin geleceğinde terör örgütlerinin olmaması ilkesinden hareketle, harekata katkı sağlaması, olması gereken sonuçtur. Bu sonuç olmasa dahi Türkiye, her iki aktöre rağmen kendi ulusal güvenliği gereği bu harekatı yapmaya fazlasıyla muktedirdir." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN ASKERİ KAPASİTE VE OPERASYONEL YETENEKLERİNİN TÜM DÜNYAYA GÖSTERGESİ KONUMUNDADIR"

Olası kara harekatının Türkiye için önemine de vurgu yapan Asal, "Türkiye’nin açık bir şekilde güney sınırlarında bir terör devleti kurulmasına müsaade etmeyeceğinin beyanıdır. Bununla birlikte, Türkiye’nin terörle mücadelesinde kararlılığının ifadesidir. Yine, yapılan harekatlarda kullanılan yerli ve milli mühimmat oranlarının ve silah teknolojilerinin gün geçtikçe artması Türkiye’nin askeri kapasite ve operasyonel yeteneklerinin tüm dünyaya göstergesi konumundadır." açıklamasını yaptı.