Erdoğan Bayraktar: Bharara'nın listesinde ben yokum

Erdoğan Bayraktar: Bharara'nın listesinde ben yokum

Erdoğan Bayraktar: Bhararanın listesinde ben yokum
expand

Eski Çevre Bakanı Bayraktar, Gidebilirler mi" tartışmaları sürerken ABD'ye gitti. Bayraktar dönüşünde, "Bir işim için Amerika'ya gittim ve hiçbir şey olmadan döndüm. Savcı Bharara, mahkemeye 91 kişilik bir isim listesi verdi. Ben o listede yokum" diyerek diğer üç bakandan kendisini ayırdı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün haberine göre; New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara'ın, Reza Zarrab'ı tutuklayıp 17 Aralık soruşturmasını yeniden açmasının ardından "Gidebilirler mi" tartışması açılan, dönemin dört bakanından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ABD'ye gitti ve döndü. Bayraktar dönüşünde, "Başsavcı mahkemeye 91 kişilik isim listesi verdi. Ben o listede yokum. O yüzden rahatça ABD'ye gittim ve döndüm" diyerek kendisini 17 Aralık'taki diğer üç bakandan ayırdı.

Reza Zarrab'dan duruşmada tek kelime

17 Aralık Soruşturması'nın tartışmaları, ABD'de savcı Bharara tarafından dosyanın açılması nedeniyle sürüyor. Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni bir çıkış yaptı. Kılıçdaroğlu, 17 Aralık'taki dört bakanı işaret ederek, "Zarrab Türkiye'de aklandı, hapisten çıkarıldı. Soruşturmayı açan savcılar görevden alındı, yargıçlar sürüldü, Sarraf ABD'ye gitti tak diye gözaltına alındı. Şimdi milletvekili olmayan o eski bakanlar bir ABD seyahati yapsınlar bakalım ne oluyor, yapabilirler mi" diyerek yeni bir boyuta işaret etti.

Reza Zarrab ocakta jüri karşısında

Soruşturma sürerken

Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışının hemen ardından kastedilen isimlerden dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan ses geldi. Edinilen bilgilere göre Bayraktar, çok kısa bir süre önce, savcı Bharara'nın soruşturması sürerken ABD'ye bir seyahatte bulundu ve tutuklanmadan Türkiye'ye döndü. Bayraktar, ABD'ye yaptığı seyahati ve burada tutuklanmamasını yakın çevresiyle paylaşmak istedi ve siyasete de mesaj verdi. Bayraktar mesajını şu ifadelerle anlattı:

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Erdoğan Bayraktar: "Ölmüş bir adama daha fazla vurmayın"

Eski bakan Erdoğan Bayraktar güvenlik görevlisini dövdü

'Rahatça ülkeme döndüm'

"Ben bir işim nedeniyle şu günlerde ABD'yi ziyaret ettim. ABD'den de daha yeni döndüm. Orada devam eden soruşturma ve dava nedeniyle ne tutuklama ne de başıma başka bir iş gelmedi. Rahatça seyahatimi yaptım ve ülkeme döndüm."

"Savcı Bharara mahkemeye 91 kişilik bir isim listesi verdi. Ben o listede yokum. Benim bildiğim o 91 kişilik listede üst düzey bürokratlar, başka görevde olanlar, gazeteciler var. Ama ben yokum, çünkü zaten benim Reza Zarrab'la hiçbir alakam yok."

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow