hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan G-7 zirvesine gidiyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'ya gidecek. Zirvede 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail'in Gazze saldırısına dikkat çekecek olan Erdoğan'ın, ateşkesin sağlanması ve soruna çözüm bulunması yönünde çağrı yapması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı İspanya’nın ardından İtalya’ya geçecek. 2009’dan bu yana düzenlenen G-7 Zirvesi’ne ilk kez katılacak.

  Erdoğan’ın bayram öncesi başlattığı diplomasi turunun ikinci durağı İtalya. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni’nin bizzat arayarak bulunduğu davete icabetle, G-7 Zirvesi’ne katılacak. Erdoğan, programda zirve oturumlarına katılacak, ayrıca devlet ve hükümet başkanları ile de görüşecek.

  Erdoğan G-7 zirvesine gidiyor

  Edinilen bilgiye göre, bu yıl düzenlenecek G-7 Zirvesi’nde Rusya-Ukrayna savaşı ve Ortadoğu’daki gelişmeler ele alınacak. G-7 ülkeleri ile Afrika ilişkileri ve gelişmekte olan ülkelerle temaslar mercek altına alınacak. Zirve gündeminde göç, iklim, gıda güvenliği ve yapay zeka da olacak.

  Erdoğan G-7 zirvesine gidiyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabında 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail’in Gazze saldırısına dikkat çekmesi bekleniyor. Erdoğan’ın ateşkesin tesisi ve Filistin halkına destek sağlanması hususlarına da dikkat çekmesi öngörülüyor. Rusya-Ukrayna savaşında ise Türkiye’nin dengeli duruşuna atıf yapılması beklentiler dahilinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan G-7 zirvesine gidiyor

  Erdoğan’ın Afrika ve Akdeniz hususlarının altını çizmesi bekleniyor. Zirvede göç yönetimi başlığında Türkiye’nin tutumu ve adil külfet paylaşımı yönündeki beklentileri de dile getirilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow