hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan ile Joe Biden görüştü

  Erdoğan ile Joe Biden görüştü
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmesi 2.5 saat sürdü. Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Biden, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası geciken Türkiye ziyareti nedeniyle özür diledi ve "Keşke biraz daha önce gelebilseydim, geç kaldım." diye konuştu. 'Gülen ne zaman iade edilecek' sorusuna ise, 'Deliller ne kadar hızlı toplanabilirse' yanıtını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşmesi bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

  Açıklamalarından satır başları:

  Biden: (15 Temmuz darbe girişimine dair) Ülkenizdeki insanlar dayanışma gösterilmediğini düşünüyor olabilirler, bunu anlayabilirim. Tüm ülkenize ve meslektaşlarınıza ne kadar üzgün olduğumuzu aktarmak istiyorum, ABD halkı adına. Sizin yakın arkadaşınız bu darbe girişimi sırasında hayatını kaybetmiş, benimle paylaştınız. Şunu söylemek isterim ki; ABD müttefik Türkiye'nin yanındadır. Türkiye halkına desteğimiz tamdır. Bu girişim Türkiye halkına yapılmış bir saldırıydı. Biz sizin yanınızdayız. Ülkeniz, darbe girişimine verdiğiniz cevabı hayranlıkla izledi. 

  ABD, halkın gösterdiği cesareti hayranlıkla izledi. ABD bundan sonrası için, adaletin sağlanması için elinden gelen çabayı gösterecek. Şu an bile ABD'li uzmanlarımız Ankara'da sizin yetkililerinizle görüşerek gerekli belgeler toplanıyor. Avukatlar bu mesele üzerinde çalışıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'de birinin iadesi kararını sadece Federal Mahkeme verebilir. Başkan tek başına böyle bir karar veremez dolayısıyla bizim burada Türk halkı da bilmeli, ABD olarak Gülen'i korumamız için bir sebep yok. 

  Sizinle ve ekibinizle çalışmaya devam etmeyi umuyorum. ABD olarak yanınızdayız. Obama arayan ilk kişilerden bir tanesi. Keşke daha önce burada olabilseydim ama sizin halkınıza hayranız. Halkınızla birlikte bu trajediye karşı durmanızı da hayranlıkla izledik.

  Erdoğan: Çok daha farklı normal şartlarda keşke bu görüşmeyi yapabilseydik. Kendisine birkez daha 'hoşgeldiniz' diyorum. Bu darbe girişimi sebebiyle askeri üniformaları giymiş, Fethullahçı terör örgütü mensuplarının gerçekleştirme gayreti içerisinde olduğu ama başaramadıkları bu darbe olayını milletimiz gerçekten çok farklı biri girişimle, direnişle püskürtmüştür. Ben milletimle iftihar ediyorum. FETÖ'nün elinde F-16'lar, helikopterler, tanklar vardı fakat benim milletimin elinde sadece bayrağı vardı. O bayrağıyla beraber tankların üzerine yürüyor, 12 saat gibi kısa bir zaman içerisinde bu darbe girişimini püskürtüyor. Bu bir farkın ifadesiydi.

   Biden bu ziyaretiyle darbe girişiminin vahim boyutlarını bizzat yerinde görme fırsatı olmuştur. Ben de birazdan kendisine elimizdeki belgeleri vereceğim. Bu olaydan sonra milletimizin direnişi farklı bir şekilde geliştiği gibi büyük bir kazanım elde ettik. Tüm siyasi partiler, düşünce grupları birliği yakaladı. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili kendilerine belgeleri gönderdik. Bu süreç bitene kadar bu zatın gözaltına alınması gerekirdi ama bu zat şu an terör örgütünü kontrol etmeye devam ediyor. ABD'deki yayın organlarıyla birçok söyleşiler yapıyorlar ve bunlarla dünyadaki eylemini devam ettiriyor. Bunun kontrol altına alınması, gözaltı ile olabilir ki bu zaten bizim ABD ile anlaşmamızda yazıyor. 

  Erdoğan: ÖSO mensupları Cerablus'u geri aldı

  "IŞİD Cerablus'u terk etmek zorunda kaldı"

  -DAİŞ dahil, terörle mücadele bölgedeki en önemli konudur. Cerablus konusunda bugün önemli bir adım atıldı. DAİŞ şuan Cerablus'u terketmek zorunda kalmıştır.

  -Karkamış'a yapılan havan topu atışları nedeniyle rahatsızlığımızı dile getirdik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -Milli güvenliğimizin tehdit edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

  SORU- CEVAP

  SORU: Başkan yardımcısı ABD'nin Kürtlerle ilgisi ve Suriye'de İslam devletine karşı olan savaşlar hakkında ne diyeceksiniz?

  Biden: Biz Türk askerinin Cerablus'ta olan hareketlerini destekliyoruz. Biz inanıyoruz ki Türk sınırları, Türklerin kontrolü altında olmalıdır ve hiçbir grup tarafından işgal edilmemelidir. Küçük parçalara bölünmemelidir. Biz Türkiye ile daha yakından çalışmak istiyoruz. Biz operasyonu destekliyoruz.

  Erdoğan: Biden'in değerlendirmesine katılıyoruz. İslam devleti dersek bu yanlış olur. Burada DAİŞ'tir aslı. İslam'dan terörist çıkmaz. DAİŞ bir terörist gruptur. İslam'a mensup olan bunları yapmaz. DAİŞ bunun bedelini çok ağır ödeyecek. Yeter ki barışa koşanlar el birliği yapsınlar. 

  SORU: 11 Eylül'den sonra Türkiye, ABD ile dayanışma gösterdi. Prosedürleri dinlemedi. Ama ABD sanki gereken desteği vermiyor. Ne kadar daha ülkenizde bulunmanıza müsaade edeceksiniz?

  Biden: Biz hukuk ülkesiyiz, bizim anayasamız var, ona bağlıyız. Biz ona uymak için yemin etmişiz. Biz bu standartları ülkemizdeki her şeye uyguluyoruz. Benim ülkemde 3-4 büyük terör saldırısı oldu. Onlardan biri Amerikalıların öldürülmesini istemişti, bunu söylediği için ama herhangi bir kişiyi hedef almadığı için tutuklanmadı. Bizim avukatlardan, uzman, savcılardan oluşan heyetimiz, sizin heyetinizle bir araya geldiler ve dediler ki bu işi mahkemeyi götürebilmek için bize yeterli delil verin dediler. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Biz bir teröriste kucak açabilir miyiz? Deliller, mahkemeye sunulacak ve mahkeme karar verecek. Federal Mahkeme'nin eşit selayeti yetkisi vardır. Hem yürütme hem yasam organına eşittir. Bizde görevler ayrılmıştır. Umarım ki siz yeteri kadar delili bulursunuz ve mahkemeye gidilebilir. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow