None

Erdoğan, "Tayyipler Alemi" pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü

A A

16.10.2018 - 19:22 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninde açtıkları pankartın ardından, gözaltına alınan öğrencileri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ODTÜ'lü öğrencilerin aileleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Hüseyin Aydın ile irtibata geçti. 

Öğrencilerden birinin annesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazması üzerine görüşmeye giden süreç başladı. 

Erdoğan, öğrenciler ile tek tek ilgilendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek isteyen öğrencilerin talebi ise geri çevrilmedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencileri kabul etti.

Öğrencilerin çiçek takdim ettiği ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Erdoğan, öğrenciler ile tek tek ilgilendi, ailelerini ve nereli olduklarını sordu. 

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Cumhur İttifakı ve af açıklaması

Öğrencilerden birinin savunma sanayi ile ilgili ödüllü projesi olduğunu öğrenmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi alanında yapılanları anlattı. 

Erdoğan, seçkin bir üniversite olan ODTÜ'nün de savunma sanayi alanına katkı sağlaması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin kalkınması için uğraştıklarını belirterek, gençlerden de bu atılımlara katkı sağlamalarını istedi. 

Öğrencilere yerli cep telefonu hediye etti

Öğrencilerden biri böyle bir olaya sebebiyet vermek istemediklerini, bu nedenle üzgün ve pişman olduklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmenin sonunda öğrencilere, "Yerli bir cep telefonu size hediye ediyorum." diyerek, Vestel'in Venüs marka cep telefondan armağan etti.

AK Parti'den açıklama

Öte yandan AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "ODTÜ'lü öğrencilere karşı açılan dava Cumhurbaşkanımızın avukatları tarafından geri çekilecektir."dedi.

Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle gözaltına alınan gençlerle görüştüğü iddiasına yönelik, “Bu gençler kesinlikle kabul etmeyeceğiz bir pankart taşıyıp Cumhurbaşkanlığı makamına, Cumhurbaşkanımıza dönük asla söz konusu edilmemesi gereken bir takım ifadeler kullanan bir pankart taşımışlardı. Doğal olarak ortaya bir dava çıkmıştı. Bu hem ahlaken yanlış bir iştir hem de suçtur. Zaman içinde gençler, gençlerin aileleri temas kurdular. Yaptıklarının bu manaya geleceğini düşünmediklerini, o mezuniyet töreninde amaçlamadıkları bir tablonun ortaya çıktığını söylediler. Cumhurbaşkanımızla görüşmek istediler. Cumhurbaşkanımız bu gençleri kabul etti. Cumhurbaşkanımızın onlarla güzel bir sohbeti oldu. Cumhurbaşkanımız adına açılan dava yarın itibariyle geri çekilecektir. Gençlerin yaptıklarından pişmanlık duyduklarını ifade etmelerine karşılık, Cumhurbaşkanımız da gençleri sevdiğini, yaptıklarının yanlış olduğunun altının çizilmesi bakımından anlamaları gerektiğini söyledi. İyi bir karşılıklı diyalog oldu” ifadelerini kullandı.