hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan'dan CHP'ye ağır eleştiriler...

  Erdoğandan CHPye ağır eleştiriler...
  expand

  Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında CHP'yi hedef aldı, "CHP'li vekil güya bilim insanı, çıkıp Kürt-Türk eşit değildir diyebiliyor" dedi. Erdoğan, öğretmenlere şubat ayında sağlık ve eş durumlarına bakılarak mazeret atamaları yapılacağını açıkladı.

  Başbakan Erdoğan dün Katar’da olduğu için ertelediği partisinin grup toplantısını bugün yaptı.

  Erdoğan konuşmasında gündemdeki önemli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Bakanlar Kurulu’ndaki revizyon:
  Kabinedeki revizyonu değerlendiren Erdoğan şunları söyledi:

  "2002 sonunda kurduğumuz ilk AK Parti hükümetinden bugüne kadar Bakanlar Kurulu’nda yaptığımız değişiklikler ödüllendirme ya da cezalandırma anlayışıyla yapılmamıştır. Millete hizmetten başka kriter taşımayan bir hükümetiz. Bakanlar Kurulu’nu hiçbir zaman birilerine makam tahsis etmek anlayışıyla oluşturmadık. En büyük makam millete hizmetkar olma makamıdır.

  Makamların gelip geçici olduğunu bizim aklımızdan çıkarmamız lazım. 324 kişilik gruba sahip olan partimiz 25+1 kişilik kadronun içinde herkesi bakan yapma hakkına sahip değil. Hepsi birbirinden güzide olan arkadaşlarımızdan oluşturuyoruz. En ağırlıklı kriter arkadaşlarımız arasındaki bölgesel temsil, kendi alanlarındaki liyakat gözönüne alınıyor. Şimdiye kadar hepsi üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getirmiştir. Hafta içindeki revizyon bir bayrak değişimden, tazelenmeden başka bir şey değil. Görevlerini devreden arkadaşlarımızdan başarısız olduğu sonucunu çıkarmak isabetsizdir. "

  Bahçeli'nin açıklamaları:
  MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İdris Naim Şahin ile ilgili açıklamalarını da yorumlayan Başbakan şunları kaydetti:

  "Görevlerini yerine getiren 4 bakan arkadaşımı da tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Birikimlerinden partimiz çatısı altında aynı şekilde faydalanmaya devam edeceğiz. Yavru muhalefetin lideri kalkıp da bir tespitte bulunuyor: Filanca bakan gayretliydi, çok başarılıydı. Onun görevden alınması noktasında taziyelerini bildiriyor adeta.

  Hayırdır, ne zamandan beri sizden bizim ekibimize övgüler gelmeye başladı. Önce Bahçeli, nerde durduğunu tespit etsin, niyet okuyuculuğunu bıraksın. Biz hangi arkadaşımızı nereye getireceğimizi biliriz tavsiyesine ihtiyacımız yok. Bizi bizden daha iyi bilemez. Bu işlerden nasibini almak önemli tabii. Dert tabi başka. AK Parti içinde soru işaretlerine neden olabilir miyiz? Bizim birliğimizi bozmaya gücün yetmez, kendine bak. "

  Ana dilde savunma:
  Erdoğan, anadilde savunmaya ilişkin düzenlemeyi de değerlendirdi, şunları söyledi:

  "Bu yeni düzenlemeyle sanıklar mahkemede (hedefini saptıranlara sesleniyorum, saptırmayın) sanıkların kendilerini en iyi dilde savunma başlığıdır. Kendilerini en iyi dilde ifade edebilecekleri istedikleri dilde tercüman aracılığıyla savunma yapabileceklerdi. Geçmişte yoldan geçen birini getiriyorlardı ya da mübaşirle falan yapıyorlardı. Biz şimdi bu işin literatürünü bilenlerle yapacağız. "

  Köşeyazarlarına eleştiri:
  "TV’de adı köşeyazarı olan tipler çıkıp da bunları hakaretle eleştirirken AK Parti iktidarını demokratikleşmede dünyada geri olduğunu söylerken hadlerini bilmiyorlar" diyen Başbakan, "AB’nin çok ileride olduğunu söylüyorlar. Nerede çok ileride? Teröristleri nasıl koruma altına aldıklarını biliyoruz. Kalkacaksın bunu terör örgütü olarak ilan edeceksin sonra terör örgütü mensuplarını AP’de çıkarıp konuşturacaksın. Bunları yaşayıp sessiz kalacaksın. Dik duruş çok önemli" şeklinde konuştu.

  CHP'ye ağır eleştiri:
  Erdoğan konuşmasında CHP'yi de hedef aldı.

  "CHP'li vekil güya bilim insanı çıkıp Kürt-Türk eşit değildir diyebiliyor" diyen Başbakan, "Bizim Kasımpaşa'da mahallenin en yaramaz çocuğunu annesine götürdüğünüzde, annesi 'Benim çocuğum yapmaz' der. CHP de bu zihniyetle hareket ediyor. CHP'ye yakın olan masumdur, hukuk anlayısı olmaz. Ama maalesef böyle bir anlayış oldu CHP bu anlayışa dönüşü istiyor" şeklinde konuştu.

  Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  "Bir anne bir baba kızlarının ardından feryat ediyor. Kızlarının örgüte kaptırmanın feryadıyla tutuşan annenin karşısında CHP Genel Başkanı terör örgütne moral verecek kadar pervasızca hareket ediyor. Bir zamanlar 'nerede bu Ergenekon gideyim üye olayım' diyen CHP Genel Başkanı yakında ' Nerede bu DHKP-C, gideyim üye olayım' derse kimse şaşırmasın."

  "Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz"

  Erdoğan, "Türkiye, filanca kuruluşun verdiği notlara bakmıyoruz. İnsani değerlere bakarak yolumuza devam ediyoruz. Dünyada en demokrat ülke neresi diye araştırın sonra da oraları inceleyin. Oralarda neler oluyor?" dedi.

  Başbakan sözlerine şöyle devam etti:

  "Ekrana çıkanlar bunu bilmiyor ki. Kendine göre yazıp çiziyor. Filanca kuruluş değerlendirme yapmış diyor. Doğru. Değerlendirmelere göre teröre yardım edenler elinde basın kartı, cezaevinde. Adam elinde silahla yakalanıyor. Güvenlik gücünü öldürmekten yargılanıyor. Neymiş basın görevlisiymiş. Basına karşı olumsuz yaklaşımımızın olduğunu söyleyen uluslararası kuruluşlar sipariş üzerine Türkiye’de gelişmelerin olumsuz olduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor. Çünkü haber kaynakları sakat, bozuk.

  Biz kendi kararımızı kendimiz veririz, kendi göbeğimizi de kendimiz keseriz. Birbirlerine de kestirmeyiz. Hasta mahkumların infazı iyileşinceye kadar ertelenebilecek. Bunu eleştirenler var. Kapalı cezaevlerindeki mahkumlar 3 ayda bir eşleriyle görüşebilecek. Hemen buna yönelik eleştiri var. Gardiyanlar isyan etmiş. Kapısında nöbet tutacağı yere gönderilir.

  Biz insani olan bu adımı atma kararını verdik. Bunun çok da hayırlı olacağını, neticelerini hem içerde hem dışarda göreceğiz. Bir mahkumun şahsının cezalı olduğunu düşünerek, neden ailesi de o cezayı çeksin. Bu yol aile bütünlüğünü korumak adına gelecekte de AK Parti iktidarının hayırla yad edilmesine neden olacaktır. "

  Öğretmenlerin mazeret atamaları:
  Erdoğan, öğretmenlerle ilgili mazeret atamalarının yaz aylarında yapıldığını hatırlatarak, bu yıl Şubat ayında da sağlık ve eş durumlarına bakılarak mazeret atamaları yapılacağını açıkladı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow