Erdoğan'ın başdanışmanından 'seçimden sonra yeni çözüm süreci' sinyali

Erdoğan'ın başdanışmanından 'seçimden sonra yeni çözüm süreci' sinyali

Erdoğan'ın başdanışmanından 'seçimden sonra yeni çözüm süreci' sinyali

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, seçimlerden sonra yeniden bir çözüm süreci olabileceği mesajını verdi; "Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz açıkladı, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi, bunun içinde bir açılım herhalde olacaktır" dedi. Ancak Beştepe'den bu mesaja bugün yalanlama geldi. İbrahim Kalın konuştu ve "Erdoğan'ın gündeminde bir çözüm süreci ve açılım olmadığını" duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik Haberturk TV'de Kübra Par'a konuştu. Yaklaşan seçimlerden MHP ile ittifaka, ABD ve İsrail ile ilişkilerden, "Kürt sorununa" kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

İbrahim Kalın: 'Gündemde yeni bir çözüm süreci yok'

ABD ile ilişkilere dair, "Türkiye ABD ile ilişkilerine nokta koymaz ama virgül koyabilir" ifadesini kullanan Çevik, tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kobani olaylarında insanları sokağa sürdüğünü ve Hendek olaylarını başlattığını söyledi. Çevik, seçimden sonra yeni bir çözüm süreci başlayabileceğini ifade etti.

'ABD ile ilişkilere nokta koyamaz ama virgül koyabilir'

İlnur Çevik, Türkiye'nin ABD'ye rağmen Afrin'e girdiğini ifade ederek, ''Türkiye eskiden böyle adımlar atamazdı zayıf bir ülkeydi" değerlendirmesinde bulundu. "Türkiye ABD ile ilişkilerine virgül koyabilir mi?" sorusuna, Çevik ''Türkiye yapamaz denilen adımları attı, 'Afrine'e giremez' denildi girdi, 'El Bab'a giremez' denildi girdi'' cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs mesajı

İsrail ile ilişkiler

İlnur Çevik, İsrail konusunda, ilişkilerin iptali durumunda Filistinlilerin zarar göreceğini ifade etti. İsrail ile Türkiye'nin Suriye'de bazı karşılıklı çıkarları olduğunu düşünen Çevik, ''İsrail Türkiye'yi kolay kolay bir kenara itemez, Türkiye de İsrail'i itmek istemez'' dedi. Arap ülkelerinin bir kısmının Filistin'e arkalarını dönerek İsrail ile beraber haraket ettikleirni ve HAMAS'a karşı adım attığını belirten Çevik, Kudüs sözkonusu olduğunda ise durumun değiştiğini belirtti.

Türkiye'nin itirazının "medya önünde kalıp kalmadığının" sorulması üzerine İlnur Çevik, Afrin konusuna atıf ile Türkiye'nin akıllıca girişimler ile olayları kendi lehine çevridiğini hatırlattı ve Türkiye'nin atacağı adımları atmaktan çekinmediğini ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muharrem İnce'nin ''Gülen'in iadesini isteyeceğim vermezlerse İncirlik'i kapatacğım sözlerinin hatırlatılması üzerine Çevik ''Bekara karı boşamak kolaydır'' dedi.

Demirtaş'ın serbest bırakılması

Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde kanaat belirten AK Partili isimlerin ifadeleri hatırlatılan Çevik, bırakılmaması gerektiğini düşündüğünü, Kobani olaylarında insanları sokağa sürdüğünü ve Hendek olaylarını başlattığını söyledi.

'Çözüm süreci mesajı'

Cumhurbaşkanı Danışmanı Çevik, seçimden sonra yeni çözüm süreci olabileceği öngörüsünde de bulundu. Çevik, "Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz açıkladı, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi, bunun içinde bir açılım herhalde olacaktır" sözlerini kullandı.

Çevik, Kürt seçmenlerin seçime yönelik beklentileriyle ilgili olarak, "Seçimlerden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Kürtler konusunda o bölge insanını rahatlatacak birtakım girişimlerde bulunacağına inanıyorlar" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bölge insanının, Türkiye'nin Barzani'ye sert hareketinden rahatsız olduğunu ifade eden Çevik, MHP ile ittifaktan da çok mutlu olmadıklarını söyledi. Çevik, "Çözüm sürecinin seçimlerden önce olmamasının MHP ittifakı ile ilgisi mi var?" sorusuna 'Hayır, MHP ile ilgisi yok" yanıtını verdi.

Çevik, son zamanlarda MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sık sık dile getirdiği af konusuyla ilgili olarak, "Cumhurbaşkanımız bu af konusuna fazla girmek istemiyor, bir çıkmaz sokak bu. Bence de çok parlak bir fikir olmayabilir" dedi.