Erdoğan'ın gündeminde Adnan Menderes vardı

Erdoğan'ın gündeminde Adnan Menderes vardı

Erdoğan'ın gündeminde Adnan Menderes vardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'da toplu açılış töreninde konuştu. Açılış konuşmasını referandum mitingine çeviren Erdoğan'ın hedefinde muhalefet vardı. Konuşmasında sık sık Adnan Menderes'i anan Erdoğan, "Bana Menderes'in akıbetini hatırlatıyorlar, bir canımız var, bunu da Allah'tan başkası alamaz" dedi.

Çeşitli tesislerin açılması için Aydın'a gelen Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, tesislerin Aydınlılara hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Başbakan Erdoğan, "Aydın'ın kendilerine, Çaka Bey'in, Umur Bey'in, en önemlisi de bir yiğidin, bir özgürlük kahramanının, bir demokrasi şehidi merhum Adnan Menderes'in emaneti olduğunu" söyledi. Erdoğan, "Merhum Menderes, siyaset meydanına çıktı, yiğitçe, mertçe, efelere yakışır şekilde demokrasi, özgürlük ve millet için 'yeter' dedi, 'yeter söz milletindir' dedi" diye konuştu.

Bu emaneti yüklenerek bu yola çıktıklarını, 7.5 yıldır da bu emanete gözleri gibi baktıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İleri demokrasiye 'evet' diyoruz. Özgürlüklere 'evet' diyoruz. Güçlü Türkiye'ye 'evet' diyoruz. Yeniden büyük Türkiye'ye 'evet' diyoruz. Tıpkı Adnan Menderes gibi haykırıyoruz, 'yeter' diyoruz, yeter, 'söz de, karar da milletindir' diyoruz. İdamından önce merhum Menderes şunları söylemişti: İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan efendilerinize söyleyebilecek misiniz? Adnan Menderes'in ölüsü sizi ebediyete kadar takip edecek ve sizi silip süpürecek."

Başbakan Erdoğan, 12 Eylül 2010 tarihinin merhum Adnan Menderes'in vasiyetinin yerine getirileceği, Menderes'in uğruna can verdiği milli iradenin ve demokrasi mücadelesinin güç kazanacağı tarih olacağını öne sürdü.

Bazı çevrelerin kendilerine Adnan Menderes'in akıbetini hatırlattığını, CHP ve MHP'nin de sürekli olarak Yüce Divan'dan söz ettiklerini anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Ben Yüce Divan ile korkmam. Biz bu yola beyaz gömleğimizi giyerek çıktık, bunu böyle bilin. Biz bu yola başımızı koyduk. Hak dedik, hukuk dedik, demokrasi dedik, özgürlükler dedik. Ruhumuzu, bedenimizi biz bu uğurda vakfettik. Bir canımız var, bunu da Allah'tan başka kimse alamaz. Bunu da millet uğruna feda etmekten korkmayız."

Başbakan Erdoğan, kendisinin sadece kendine oy verenlerin değil, 73 milyon vatandaşın başbakanı olduğunu ve bu anlayışla konuştuğunu ifade ederek, 12 Eylülün seçim değil, bir halk oylaması olduğunu hatırlattı ve anayasa değişikliğinin bir partinin ya da bir kaç kişinin projesi olmadığını, millet projesi olduğunu söyledi. 12 Eylülde vatandaşlardan partilere değil, kendi geleceklerine oy vermelerini isteyen Erdoğan, "Ya darbe anayasası, ya millet anayasası diyeceğiz" dedi.

Birilerinin çıkıp, anayasa metninin içinde kayısı, fındık, çekirdek, leblebi aradığını ifade eden Başbakan Erdoğan, yarın aynı kişilerin Aydın'a gelip, anayasa metni içinde incir arayacağını söyleyerek, bu kişilerin anayasa metninin içinde çerez aramak yerine, düzenlemelerin kadınlara, özürlü vatandaşlara, gazilere, şehit ailelerine, yaşlılara getireceği hakları görmeleri gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye için "devasa yatırım" olan İkizdere Barajı'nın temelinin 1999 yılında atıldığını, kendilerinin iktidara gelmesinden sonra konuyu ivedilikle ele alıp yapımını tamamladıklarını belirterek, İkizdere Barajı ile Aydın il merkezi ve 29 yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu sorununun çözüldüğünü söyledi. 3 padişahın ve 59 hükümetin hayata geçirmek istediği proje olan Çine Barajı'nı da 10 Ekim'de açacakları müjdesini veren Erdoğan, Çine Barajı'nın, Avrupa'nın 1, dünyanın ise 5. en yüksek barajı olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

Başbakan Erdoğan daha sonra, "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey sizi hatırlatıyor" sözlerini halka tekrar ettirdi.