Ermenek Davası'nda müfettişlere soruşturma izni yok

Ermenek Davası'nda müfettişlere soruşturma izni yok

Karaman'ın Ermenek ilçesinde geçen 28 Ekim'de 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanıklı davanın dördüncü duruşmasına bugün de devam edildi. Mahkeme heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, bakanlığa bağlı müfettişlerin soruşturulması için izin vermediğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bakanlığı bağlı müfettişler için soruşturmaya izin vermemişti.


Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt, taraf avukatları ve madenci aileleri katıldı.


Geçen 15 Haziran günü başlayan ve 3 gün süren ilk duruşmada hakkında tutuklama kararı çıkan Has Şekerler Madencilik Şirketi'nin daimi nezaretçisi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un hala tutuklanmadığı ortaya çıktı.


Özsoy, yaklaşık 3 ay tutuklu kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.


Mahkeme heyeti üyelerinden hakim Tamer Demirsoy izinli olduğu için yerine hakim Neslihan Fidan katıldı. Bunun üzerine tutuklu sanık Abdullah Özbey'in avukatı, duruşmanın sağlıklı yürüyemeyeceğini ileri sürerek duruma itirazda bulundu, ancak itiraz reddedildi.


Mahkeme heyeti ilk olarak tanık Hamdi Kunt'u dinledi. Hamdi Kunt, 20 yıl önce, maden faciasının meydana geldiği ocağın karşısındaki bir ocakta çalıştığını ve sonra bu ocağın kapandığını belirti. O dönemlerde her hangi bir su baskının olmadığını belirten kunt, Saffet Uyar'ın da o zamanlar belediye başkanı olduğunu söyledi.


Çalışma Bakanlığı da izin vermemiş


Mahkeme heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bakanlığa bağlı müfettişlerin soruşturulması için izin vermediğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bakanlığı bağlı müfettişler için soruşturmaya izin vermemişti.


Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Abdullah Özbey'in, 29 Eylül 2015 günü mahkemeye, madende kapalı alan olmasına rağmen sigara içildiğini ve yaşanan olayın bir grizu patlaması sonucu olabileceği ve bunun araştırılması için talepte bulunduğu hatırlattı. Özbey'in, ölen işlerin vücutlarında yanık izlerinin olup olmadığının araştırılmasının talep ettiği belirtildi.


Abdullah Özbey'in avukatları, sanıklarının tutuklu süresinin uzun olduğunu ve bunun yasalara uygun olmadığını ileri sürüp, Özbey'in tahliyesini talep etti.


Madenci yakınları tepki gösterdi


Sanık avukatları, daha önceki duruşmalarda madenci ailelerinin, sanıklara hakaret ettiklerini ve sanıkların mağdur olduğunu belirtti. Bunun üzerine salonda duruşmayı izleyen ölen madenci Ömer Cansu'nun annesi Pakize Cansu, "Suçlu onlar değil. Biziz. Onlar bayram etsin, biz ağlıyoruz" diye tepki gösterdi.


Bu sırada ölen madenci Mehmet Tokat'ın eşi Zeynep Tokat da sanık avukatlarına tepki gösterdi. Mahkeme başkanı her iki madenci yakının dışarı çıkartılmasını istedi.


Duruşma, öğle saatlerinde verilen aranın ardından yeniden devam etti.


Mahkeme heyeti, dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek, bilirkişi heyetinde görüşülmesine, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip, duruşmayı 25 Kasım tarihine erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS