Ermenek maden faciasının üçüncü duruşması başladı

Ermenek maden faciasının üçüncü duruşması başladı

Ermenek maden faciasının üçüncü duruşması başladı
expand

Ermenek ilçesinde geçen yıl 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 3'ü tutuklu 16 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına başlandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Özel linyit kömürü madeninde geçen yıl 28 Ekim'de su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada ilk olarak tanıklar dinlendi. Faciadan son anda kurtulmayı başaran ve 3-4 işçinin madende mahsur kalmasını önleyen Mesut Öner (22), bir yıldır çalıştığı ocakta olay günü yemeğinardından gürültü duyduğunu söyledi.

Yukarıdan sulu kömür gelmeye başladığını fark edince hemen diğer bacaya geçtiğini belirten Öner, yanlarına gittiği arkadaşlarını "Baca göçüyor, sulu kömür geliyor" diyerek uyardığını aktardı.Öner, "Ahmet abi, 'Bir bakayım, geleyim' dedikten hemen sonra, 'Su geliyor, haydi kaçalım' dedik. O sırada, olayda yaşamını yitiren Hasan Tuncer, 'Diğer bacadaki arkadaşlara haber vereyim' diyerek yanımızdan ayrıldı" şeklinde konuştu.

Ermenek maden faciasının üçüncü duruşması başladı

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Önce patronlara haber vermemiz gerekiyor"

Su çoğalınca koşmaya başladıklarını anlatan Öner, diğer çalışanlara da haber verdiklerini kaydetti. Öner, kabloların yanmaya başladığını vurgulayarak, "Olaydan sonrakaçarken nefes almakta güçlük çektim. Işığı görünce yeniden hızlanıp madenden çıktım. 'Ambulansı, yetkilileri arayın' dediğimde bir abi, 'Kimseyi aramayın, önce patronlara haber vermemiz gerekiyor' karşılığını verdi. Sonra bayılmışım" diye konuştu.

Soma ve Ermenek'te annelerin boynu bükük


Sanık avukatının, "Madende yine çalışmak ister misin?" sorusuna "İsterim" cevabını veren Öner, "İçeride mi, dışarıda mı bulunmak istersin?" diye sorunca da "İçeride çalışmak isterim" yanıtını verdi. Bu sırada bazı müşteki yakınları, Öner'e tepki gösterdi.

"Göz gözü görmüyordu"

Tanıklardan Salih Güney de olay sırasında arkadaşlarının uyarısıyla madenden dışarıya çıkmaya çalıştığını söyledi. Elektrik kabloları yanmaya başlayınca tıkandıklarını, hareket etmektezorlandıklarını dile getiren Güney, "Yanımdaki Ahmet abi tıkanınca, 'Sen git, beni bırak' dedi. Onu bırakmadım. Birlikte dışarıya çıktığımızda kimse yoktu. Nefes almaya çalıştık. Bir süre sonra etraf kalabalıklaştı. Olayda ilk olarak gürültü duyuldu. Arkasından şiddetli rüzgar ve toz geldi. Göz gözü görmüyordu" ifadelerini kullandı.

En az iki gün sürmesi beklenen duruşmada, 40 tanığa söz verileceği öğrenildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ermenek'teki madende facia göz göre göre gelmiş

Sanıklar hakkındaki suçlamalar

Maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy, Mehmet Zeybek, daimi nezaretçi maden mühendisi Cemile Karaca, maden mühendisi Nuray Yetiş, iş güvenliği uzmanları Engin Yetim ve Cemal Demircioğlu, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, teknik nezaretçiler Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçlamasıyla yargılanıyor.

Teknik nezaretçi Ali Kurt, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" ve "özel belgede sahtecilik", ocakta çalışan Naci Özsoy, "özel belgede sahtecilik", puantör Mustafa Ayan, "bildirim yükümlülüğünün ihlali"nden hakim karşısına çıkıyor.

Ermenek'teki özel linyit kömürü madeninde 28 Ekim 2014'te su baskınının ardından mahsur kalan 18 işçinin cesetlerine faciadan 38 gün sonra ulaşılmıştı.

Ddavanın üçüncü duruşmasına verilen arada madenci yakınları, sanık avukatlarına sözlü ve fiziki saldırı gerçekleştirdi. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya verilen öğle arasında bazı müştekiler, adliye çıkışında sanık avukatlarına sözlü saldırıda bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bu sırada bir madenci yakını, sanık avukatı Abdullah Özbey'e koltuk değneği fırlattı. Faciada hayatını kaybeden Ömer Cansu'nun yeğeni Sedat Alkan
(11) da adliyenin kapısını yumrukladı. Alkan, 112 Acil Servis ekibince Ermenek Devlet Hastanesine götürüldü. Avukatların üzerine yürüyen madenci yakınları, polis tarafından sakinleştirildi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow