Eşine silah çekti, üstüne kimyasal madde döktü, mahkemede ağlayıp serbest kaldı

Eşine silah çekti, üstüne kimyasal madde döktü, mahkemede ağlayıp serbest kaldı

Sarıyer'de boşanmak isteyen eşini silahla vurmaya çalıştığı ve üzerine kezzap döktüğü için tutuklanan koca hakim karşısına çıktı. Ağladı, eşini suçladı, çocuklarını kendisine göstermediğini iddia ederek mağdur rolüne büründü. Duruşma sonunda da demir parmaklıklardan kurtulup serbest kaldı. Hakim, "tabanca zaten kuru sıkıymış, kezzap değil tuz ruhuymuş, kadın ağır yaralanmamış, basit tıbbi tedaviyle düzelmiş" diyerek Memiş Ü'yü tahliye etti. Mahkeme, saldırıya uğrayan kadını da eşine "200 metreden fazla yaklaşma yasağı" koyarak "koruma" altına aldı.

Sarıyer’de boşanma aşamasında olduğu eşi Çiler Ü.’nün yüzüne kezap döktüğü iddiasıyla 22 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Memiş Ü. tahliye edildi. Dava dosyasına giren raporlarda, kezzap olduğu iddia edilen sıvının tuz ruhu içerikli olduğu yer alırken, gözyaşları içinde savunma yapan sanığın, Çiler Ü.’ye 200 metreden fazla yaklaşması yasaklandı.


Tablo vahim: Kadına Yönelik Şiddette Türkiye istatistikleri


Sarıyer'de Çayırbaşı Mahallesinde 28 yaşındaki Memiş Ü.'nün, boşanma aşamasında olduğu eşi 23 yaşındaki Çiler Ü. ile 12 Mayıs'ta yol ortasında tartışmış ve silahla vurmaya çalışmıştı. Bu sırada eşini yere yatıran Memiş Ü., içinde kezzap olduğu belirtilen şişeyi eşinin sırtına boşaltmıştı. Yaşananların ardından polise teslim olan Memiş Ü. tutuklanarak, hakkında  "kasten öldürme, silahla tehdit, tehdit ve yaralama" suçlarından 11 yıl 6 aydan 22 yıla kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı.


Onlar da şiddet gördü: Susmayın, korkmayın, kabullenmeyin


Hakim karşısında sürekli ağladı


Memiş Ü. geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya şikayetçi Çiler Ü. katılmadı. Personel servisi şoförlüğü yaptığını ve 2 çocuk babası olduğunu söyleyen Memiş Ü. savunma yapmaya başladığı sırada gözyaşlarını tutamadı. Eşi Çiler Ü. ile olaydan önceki 2 yıllık süreçte ayrı yaşadıklarını, halen de boşanma davalarının devam ettiğini anlatan sanık Memiş Ü., “Boşanma davasını ben açmıştım. Bir kızımız ve bir oğlumuz var. Çocuklarımız Çiler’de kalıyordu. Boşanma davası açtığım için Çiler bana kızgındı. Hatta bir gün kızımın benden olmadığını söyledi” savunmasını yaptı.


Devlet koruduğu kadını yok saydı


Hakim karşısında sürekli ağlayan Memiş Ü., “Ben buna inanmadım, hala inanmıyorum. Eşim sürekli beni arayıp hakaret ediyordu. Çocuklarımı bana göstermiyordu. Olay yaşanmadan önceki gece yarısı beni aradı ve oğlumuza bakamadığını, yanına gidip çocuğu almamı söyledi. Çalıştığım için sabah alabilirim dedim. Yine bana hakaret etti” iddiasında bulundu.


'Kadına saldırının gerekçesi: sinirlenmek'


Sabah servis işini tamamladıktan sonra bazı koltuklarda leke olduğunu gördükten sonra, bagajdan leke çıkarıcı şişesini aldığını bu sırada telefonu çaldığını kaydeden Memiş Ü., savunmasında şunları ileri sürdü:


"Telefonla konuşurken gayri ihtiyari şişeyi cebime koymuşum. Merdivenlerde oturup telefonla konuşuyordum. 20 dakika sonra eşim ile oğlum yanıma geldi. Hep beraber yürüyerek börekçiye gittik. Hep beraber geri dönerken eşime ‘Hakaretlerine son ver iki medeni insan gibi boşanalım’ dedim. O ise boşanmak istemediğini söyleyerek hakaret etmeye başladı. Sinirlendim ve saçından tuttum. Aramızda itiş kakış oldu. Yere düştük. Gece tehlikeli yerlere personel servisi sürdüğüm için belimde babamdan kalma kuru sıkı silah taşıyordum. Yere düştüğümüzde bu silah da yere düştü ve patladı. Yerden kalkıp silahın kabzasıyla Çiler’in başına vurdum. Yere düşen ve delinen leke çıkarıcı şişesini sinirlendiğim için Çiler’in sırtına fırlattım. 7 aydır cezaevindeyim, çocuklarımı göremiyorum. Keşke bir kamyonun altında kalsaydım, Çayırbaşı’na gitmeseydim."


'Tabanca kuru sıkı, kezzap değil tuz ruhu...'


Mahkeme başkanı, savunmanın ardından şikayetçi Çiler Ü.’nün basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralandığı, olayda kullanılan sıvının hidroklorikasit olduğu, kuru sıkı tabancanın yasak silahlardan olmadığı ve atış emniyetinin kapalı olduğu, sanığın el svabının temiz çıktığını içeren raporları okudu.


'Eşine 200 metreden fazla yaklaşamayacak'


Mahkeme heyeti, delilleri karartma ve kaçma ihtimalinin bulunmaması gerekçeleriyle sanığın tahliyesine hükmetti. Memiş Ü. hakkında yurt dışına çıkışını yasaklayarak, her hafta en yakın karakola gidip imza atma adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Memiş Ü.’nün Çiler Ü.’ye 200 metreden fazla yaklaşmamasına hükmetti. Memiş Ü., tahliyesi açıklandıktan sonra, “Çiler’i yolda görsem yolumu değiştiririm başkanım” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS