Eski HDP'li vekil Turgut Öker'e hapis cezası

Eski HDP'li vekil Turgut Öker'e hapis cezası

Eski HDP'li vekil Turgut Öker'e hapis cezası

Geçen yıl Maraş Katliamı'nın 37. yılında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiası ile yargılanan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker'in karar duruşması dün görüldü. Duruşmada Öker'e 11 ay 20 gün ceza verildi. Ceza ertelendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski HDP Milletvekili, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker'in Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla dün Maraş 8. Asliye Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mahkeme Öker'e11  ay 20 gün hapis cezası verdi. Fakat ceza Öker'in daha önce hiç sabıkası olmadığı ve suç işleme meyili de bulunmadığı için ertelendi.

Öker duruşmada şu savunmayı yaptı:

"Bu topraklarda Sivas, Çorum, Maraş ve diğer katliamlar sonrasında, yaşamını yitirenleri anmak bizim varlık gerekçemiz. Alevi kurum başkanı olarak yapmam gerekeni yaptım. Katliama maruz kalan insanları anmadığımız da kendi vicdanımızı kaybetmiş oluruz. O açıdan benim burada yaptığım konuşma, yapılması gereken bir konuşmaydı. Bir daha bu topraklarda bu katliamlar yaşanmasın diye anmada Konfederasyon Onursal Başkanı olarak konuşma yaptım. Bu topraklarda yeniden bir kardeşlik, barış olacaksa ancak şehitleri anmakla, onları katleden zihniyeti lanetlemekle barış olabilir. Geçen sene yaptım, bu senede yapacağım o açıdan bu bizim varlık gerekçemiz. Asla şehitlerimize sırtımızı dönme gibi, onları unutma gibi bir yaklaşımımız olamaz."

Öker duruşmaya avukatı Erdal Doğan ile katıldı. Öker'e destek vermek isteyen Alevi yurttaşlar da mahkeme salonundaydı.