Eski polis müdürlerine ABD'deki dava sorgusu

Eski polis müdürlerine ABD'deki dava sorgusu

Eski polis müdürlerine ABD'deki dava sorgusu

Cezaevinde bulunan FETÖ sanığı eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile o dönemki yardımcıları Yasin Topçu ve Kazım Aksoy, İstanbul'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında sorgulanmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Eski polis müdürlerine ABD'de Hakan Atilla'nın yargılandığı davaya belge kaçırılması, tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'la ilişkileri ve belgeleri ABD’ye kaçırdığını söyleyen eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’la bağlantıları sorulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"17-25 Aralık soruşturmalarında kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları ve darbeye teşebbüs ettikleri" iddiasıyla yargılanan dönemin Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, müdür yardımcıları Kazım Aksoy ve Yasin Topçu, Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince tutuklu bulundukları cezaevinden alınarak sabah saatlerinde sorgu için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Erdoğan: Böyle adalet anlayışı olmaz

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilere, 17 Aralık soruşturma belgelerinin ABD'ye kaçırılması, ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevdeyken FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan irtibat görevlisi Metin Topuz’la bağlantıları ve belgeleri ABD’ye kaçırdığını söyleyen Hüseyin Korkmaz’la bağlantılarının sorulacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'nin adalet anlayışı buysa dünya yandı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, alınan ek ifadesinde, İstanbul'dan konsolosluk DEA görevlisi James Long, 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten FETÖ şüphelisi eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu ve söz konusu operasyonlarda dinleme yapan büronun amiri İbrahim Şener ile 24 Eylül 2012'de ABD'ye gittiklerini söylemişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Selvi: Metin Topuz'un bağlantıları mercek altına alınmalı

Topuz'un, bu heyetle ilk önce Washington Savcılığına gittiklerini, burada bölge savcısı Daniel Grooms ile görüştükten sonra 25 Eylül 2012'de DEA Genel Müdürlüğünde Finansal Suçlar Bölüm Başkanı Brian Mcknight, koordinatör Mark Snyder, diğer koordinatörler MargaretWilliams ve Michael Barbuti ile görüştüklerini anlatmıştı.

Daha sonra 27 Eylül'de 2012'de ise heyet olarak New York Güney Bölge Savcılığına gittiklerini anlatan Topuz'un, burada savcı Michael Ferrara ile, 28 Eylül 2012'de de DEA'nın New York bürosunda finansal suçlar bürosundaki grup şefi William Callaham ile görüştüklerini söylediği belirtilmişti.

Ayrıca şüpheli Metin Topuz’un, 17-25 Aralık operasyonlarından önce, 5 Kasım 2013’te eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber