'Evet başarısız olduk!'

'Evet başarısız olduk!'

'Evet başarısız olduk!'

Başbakan Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan çadır sıkıntısına değindi. Erdoğan, ''İlk 24 saat bir başarısızlık oldu bunu kabul ediyoruz'' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları:

Böylesine bir afeti bile kendisine siyasi çıkar sağlamak için kullanalar var. 1999 depremini yaşayanlar bilir, deprem bölgesine bile gidemeyen bir hükümet vardı. Şimdi ise kabinenin dörtte biri bölgede.

Durum kontrol altına alınmış vaziyette. Kısa süre sonra inşallah enkaz kalkacağı gibi Van’da yeni bir şehir inşa edilmiş olacak.

Vatandaşlarıma bir çağrım olacak. Gerekirse yasal düzenlemeye gitmek suretiyle artık laf dinleme dönemi geçecek.

Biz deprem haberi alınır alınmaz saat 6 gibi Van’a ulaştık. Arkadaşlarımız da farklı yollardan kısa sürede bölgeye intikal etti.Sadece THY’ye ait 16 uçak bölgeye 2 günü boyunca yardım malzemesi taşıdı.

Bölgeye 10 milyon TLyardım

Buradan üzülerek söylüyorum haber ajansları, televizyonlar birçok şeyi saptırıyor. Milleti aldatmanın hiçbir gereği yok. Bölgeye sadece benim talimatımla ilk etapta 3 milyon TL gönderilmiş. Bu rakam 10 milyon TL’ye çıkarıldı. Başbakanlık adına açtığımız yardım hesaplarında da şu an itibarıyla 1 milyon 728 bin lira yardım toplandı.

“İlk 24 saatte bir başarısızlık oldu”

Kızılay tarafından 17,836 çadır bölgeye ulaştırıldı. Bu rakam yeterlidir ancak olay kontrol dışına çıkınca bu çadırlar yetmez oluyor. Sonra televizyonlar 'çadır yetmiyor' diye yayın yapıyor.

İlk 24 saat bir başarısızlık oldu bunu kabul ediyoruz. Dünyanın her yerinde benzer durumlarda bu yaşanabilir.

Müge Anlı'ya ve BDP'ye yüklendi

"Yaşanan acıları ırkçılık ifadelerini şiddetle nefretle kınadığımı altını çizerek ifade etmek istiyorum. Sosyal paylaşım sitelerinde televizyon ekranlarında ırkçı ve bölücü sözler sarfedenleri vicdansızlık yapıyor. Onları lanetli olarak görüyorum. Burada bile fırsatçılığı kendisine hedef koyan bir anlayış. Böyle bir sıkıntılı anda Askerimizi mayınla vurmak isteyen anlayışın kardeşlik duygusu olabilir mi? Her şey bu kadar açık ve net ortada. Bunun neresinde kardeşlik barış acıyı paylaşmak var. Böyle bir şey sözkonusu değil. 74 milyuonu seferberliğe davet ediyoruz, Van'ı elbette aç açıkta bırakmayacağız diyoruz, Erzurum'a nasıl müdahale ettiysek Van'da da yaraları biz saracağız. Acımız büyük."