hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eylem Tok ve oğlu hakim karşısına çıktı! Boston'daki mahkemede neler yaşandı? İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ Anlattı

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul Kemerburgaz’da kullandığı araçla Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve kendisini yurtdışına kaçıran annesi Eylem Tok dün ABD’de hâkim karşısına çıktı. Tok’un davası 27 Haziran’a, Cihantimur’un davası ise 20 Haziran’a ertelendi. Boston'daki mahkemede neler yaşandı? Ayrıntıları CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İSTANBUL HABER MÜDÜRÜ NİHAT ULUDAĞ'IN İFADELERİ ŞÖYLE;

  106 günlük firarları Boston'da düzenlenen operasyon sonrası son bulmuştu. Mahkemeye sevk olmuşlardı ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti. Eylem Tok dün Türkiye saati ile 18.00 sıralarında Boston'da hakim karşısına çıktı. Turuncu bir tulumla geldiği görüldü. Mahkeme değerlendirmesini yaptı. Ve dosyanın tamamlanması için Eylem Tok'un iade edilip edilmeyeceği yönünde bir karar vermedi. Onun yerine 27 Haziran'da yeniden mahkeme huzuruna çıkarılması kararını verdi. Ve Eylem Tok yeniden hakim karşısına çıkacak. Oğlu da annesinden 2 buçuk saat sonra hakim karşısına çıktı. Onda da gri bir tulum vardı. Onun için de mahkeme değerlendirmesini yaptı. Mahkeme dedi ki 20 Haziran'da tekrar bilgilerinin, belgelerinin, soruşturma dosyasının incelenip, tekrar mahkeme karşısına çıkarılmasının karar alınıp, mahkemeyi erteledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolayısıyla Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un Türkiye'ye iadesi ile ile ilgili henüz bir karar verilmedi. Mahkeme önce şu kararı verecek; Senin işlediğin suç bu. Türk savcıları seninle ilgili soruşturmaları tamamladı bize gönderdi diyecek. Ya da iadesine karar verecek, eğer iade etmiyorsa kendi yasaları ile yine aynı suçlamalarla ABD'deki mahkemede yargılanacak. Yine Eylem Tok'ta 27 Haziran'da duruşma görülecek mahkemede hakim karşısına çıkacak ve orada da mahkeme Türkiye'den gelen evrakları; Soruşturma dosyasını, belgeleri, bilgileri inceleyecek, Türkiye'nin talebini inceleyecek ve orada da iki türlü karar verebilir. Ya iade kararı alacak Türkiye'ye gönderecek ya da Türkiye'ye göndermeyecek ama onun da yargılanması Amerika'daki mahkemede devam edecek. Yani her iki durumda da anne ve oğul işledikleri suçlardan dolayı mutlaka yargılanacaklar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow