hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'FETÖ yargısının' hücre evinde yakalanan kritik ismi hakkında fezleke

  FETÖ yargısının hücre evinde yakalanan kritik ismi hakkında fezleke
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Çanakkale'de FETÖ'nün "gaybubet evi" olarak nitelenen hücre evinde yakalanan eski HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya hakkında savcılık fezleke düzenledi ve örgütün 9 kritik isminden biri olduğu belirtilen Kaya'nın yargının şekillendirilmesinde rol oynadığı kaydedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski HSYK Genel Sekrteri Mehmet Kaya hakkında fezleke düzenlendi. Çanakkale’deki gaybubet evinde Kaya'nın örgütün yargı yapılanmasındaki en önemli 9 isminden biri olduğu, örgüt toplantılarını organize ettiği kaydedildi.

  Yeni Şafak'ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcığı, FETÖ'nün yargı yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri Mehmet Kaya hakkında fezleke düzenledi. "Silahlı terör örgütü yöneticiliği suçundan" hazırlanan fezleke, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

  FETÖ'nün öğrenci evleri sorumlusu yakalandı

  'Kullanıcı adı: fahri11'

  Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan tarafından düzenlenen fezlekede, firariyken geçtiğimiz subat ayında Çanakkale'deki bir gaybubet evinde yakalanan şüphelinin, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığı belirtildi. 3 farklı hat ile 5 farklı cihazdan ByLock kullandığı anlaşılan Kaya'nın programdaki kullanıcı adının ise "fahri11" olduğu aktarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ali Koç'tan FETÖ'cü suçlamalarına sert yanıt

  Yargı toplantılarını organize etti

  Şüpheli Kaya'nın, himmet topladığı, Yargıtay'a seçilecek üyelerin belirlenmesinde örgüt adına önemli rol oynadığı ve örgüt toplantılarını organize ettiği belirtildi. Eski HSYK üyesi Kerim Tosun ifadesinde, Mehmet Kaya'nın evindeki toplantılara katıldığını, Yargıtay üyesi olduktan sonra da bu toplantılarda yer aldığını söylemişti. Eski HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici de 2011'de Yargıtay’a 160 üye seçimi yapılmadan önce gerçekleştirilen toplantıların Mehmet Kaya'nın evinde düzenlendiğini anlatmıştı. Hamsici, "Mehmet Kaya'nın evinde kurulan projektör ile Yargıtay ve Danıştay üyesi olabilecek hakim ve savcıların listesi yansıtıldı. Yargıtay tetkik hakimlerinin ismi geçince evdeki Gülen cemaat mensubu olan HSYK üyeleri, olumlu veya olumsuz görüş belirtiyorlardı. Ancak olumlu belirttikleri hep cemaat mensuplarıydı" ifadelerini kullanmıştı.

  9 kritik isimden birisi

  Fezlekede, şüpheli Mehmet Kaya’nın FETÖ'nün yargı yapılanması içerisinde en önemli 9 isimden birisi olduğu vurgulandı. Emniyetteki ve savcılıktaki ifadesinde susma hakkını kullanan şüpheli Kaya hakkında, "Fetullahçı silahlı terör örgütünün ideolojisini, amaçlarını, faaliyetlerini benimsediği, kendi iradesini örgütün iradesine terk ettiği, örgüt hiyerarşisi içinde hareket ettiği tespit edilmiştir" değerlendirilmesi yapıldı. Fezlekenin iddianameye dönüştürülmesinin ardından hakkında dava açılan FETÖ'nün diğer hakim ve savcıları gibi Kaya'nın da Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde yargılaması yapılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow