hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FETÖ'den yargılanan eski Emniyet Müdürü: Rütbelilerin yüzde 70'i, polislerin yüzde 50'si cemaat üyesiydi

  FETÖden yargılanan eski Emniyet Müdürü: Rütbelilerin yüzde 70i, polislerin yüzde 50si cemaat üyesiydi
  expand

  FETÖ'nün Mülkiye yapılanmasına ilişkin görülen ve aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu davada FETÖ'den ihraç edilen emniyet müdürü Yunus Dolar'ın itirafları güne damgasını vurdu. Dolar, "Rütbelilerin yüzde 70'i polislerin yüzde 50'si cemaat üyesiydi" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ’nün Mülkiye yapılanmasına ilişkin davada, FETÖ’den ihraç edilen emniyet müdürü Yunus Dolar tanık olarak dinlendi. Dolar, “İstanbul’da 120 emniyet müdürü vardı. 75-80’i cemaattendi. Türkiye genelinde bu oran rütbelilerde yüzde 70’in altına düşmez” dedi.
  Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 15 eski vali ve emniyet müdürünün yargılandığı davaya dün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. FETÖ’den ihraç edilen eski emniyet müdürü Yunus Dolar, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı ve tanık olarak dinlendi. 

  FETÖ'den yargılanan Hüseyin Çapkın böyle tahliye oldu

  "İstihbarat, terör ve kaçakçılığın tamamı..."

  Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Dolar, özetle şunları söyledi: “Son olarak 2010 ile 2014 Temmuz ayında İstanbul’da emniyet müdür yardımcısı olarak görev yaptım. 17-25 Aralık sonrası cemaatle ilişkimi kestim. Ağustos 2016’da etkin pişmanlık kapsamında ifade verdim. Bu ifademde Hüseyin Çapkın’ın cemaatçi polis müdürleri tarafından yönlendirilmeye çalışıldığını söylemiştim. 2010 yılında Erzincan’dan İstanbul’a döndüğümde Balyoz, KCK, MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağırılması gibi soruşturmalar nedeniyle İstanbul gündemdeydi. Bu operasyonları yapan istihbarat, terör ve kaçakçılık şubesinin müdürlerinin tamamı cemaatçiydi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gaybubet operasyonunda 30 tutuklama

  "Farklı davranmak mümkün değil"

  Erol Demirhan’ın laptop’u olurdu. O laptop ile emniyet imamıyla irtibatlı olup diğer şube müdürlerine ‘şunu söyleyeceksin, bunu söyleyeceksin’ derdi. ‘Toplantılarda bizim istediğimiz gibi sonuç çıkacak’ dediğine şahidim. Çapkın, bu taleplerin adliyeden geldiğini düşünerek ‘Hukuki çerçevede gereğini yapın’ diyordur herhalde. Böyle bir organizasyon karşısında bir kişinin farklı bir tepki göstermesi, farklı bir şekilde davranması mümkün değil. Şube müdürleri her şeyi kanun çerçevesinde yapıyor gösteriyorlardı.

  Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda görevli üsteğmene FETÖ gözaltısı

  Ortaokulun sonunda yapıyla tanıştım

  Bu yapı ile ortaokul sonunda tanıştım. Ergenekon operasyonlarının başlangıcına kadar bu yapının içinde oldum. Çapkın, il emniyet müdürü bazında bu yapı ile iltisaklı olsaydı sohbetlerde adını duyardım. İstanbul’da 120 emniyet müdürü vardı. Bunlardan 75-80’i cemaattendi. Türkiye genelinde ise bu oran rütbelilerde yüzde 70’in altına düşmez. Polis memurlarında ise yüzde 50’nin altında olacağını sanmıyorum. Çapkın, İzmir’den İstanbul’a geldikten sonra tayinini istediği 15-20 müdür vardır diye düşünüyorum.

  Zonguldak'ta avukat FETÖ'den gözaltına alındı

  'Çapkın düz bir yurdum insanıdır'

  Cemaatçi müdürler PKK’ya operasyonlarda çok istekli değillerdi. Oslo görüşmelerinden haberdardılar. ‘Biz mücadele ediyoruz. Onlar müzakere ediyor. Onlar müzakere ederse biz mücadele etmeyiz’ şeklinde bir tutumları vardı. Hüseyin Çapkın düz bir yurdum insanıdır. PKK ile mücadele edilmesi taraftarıydı. Bu yöndeki taleplerini istihbarat ve terör müdürlerine iletiyordu.” 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow