hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FETÖ'nün kumpası 'balyoz' davası hakimi hakkında savcı 15 yıl hapis istedi

  FETÖnün kumpası balyoz davası hakimi hakkında savcı 15 yıl hapis istedi
  expand
  KAYNAKDHA

  FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından hakkında dava açılan, terör örgütünün kumpası 'balyoz planı' davasının hakimi, İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi eski başkanı, tutuklu sanık Ömer Diken'in yargılanmasına devam edildi. Esasa yönelik mütalaa veren savcı, Diken'in 15 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında polis tarafından 19 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınan, terör örgütünün kumpası 'balyoz planı' davasının hakimi Ömer Diken, daha sonra tutuklandı.

  Diken hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Geçen duruşmada İzmir 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı konularak Diken'in tahliye edilmesine karar verdi. Ancak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı karara üst mahkemeye başvurarak itiraz etti. İtirazı değerlendiren İzmir 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Diken'in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  Savcıdan 15 yıl hapis talebi

  İzmir 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanık Ömer Diken ve avukatı katıldı. Duruşma savcısı esasa yönelik verdiği mütalaasında yargılama sürecinde dinlenen tanıkların ifadeleri, HTS kayıtları ve dosyadaki somut deliller göz önünde bulundurulduğunda, Diken'in örgütün hiyerarşik yapısında yer aldığının, kendi iradesini örgütün iradesine terk ederek faaliyetlerde bulunduğunun anlaşıldığını belirterek, 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖnün kumpası balyoz davası hakimi hakkında savcı 15 yıl hapis istedi

  Mütalaanın ardından söz alan sanık Ömer Diken, 1005 günden beri tutuklu olduğunu ve tek sanıklı dosyada herhangi bir karışıklık olmamasına rağmen uzun süreli tutukluluğunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymadığını ileri sürdü.

  Diken, tahliye talebinde bulunurken, avukatı ise esasa yönelik savunma için ek süre istedi. Mahkeme heyeti, tutukluluk halinin devamına karar verdiği sanık Diken ve avukatına savunma için ek süre vererek duruşmayı erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow