Son Dakika

“Filozof Atakan” ne oldu diye soranlar için anlattı: Kariyer planım ve ilgi alanlarım tamamen değişti

A A

27.04.2021 - 10:57

Bir süre önce felsefe yorumlarıyla dikkatleri üzerine çeken Atakan Kayalar, yaşına rağmen hayatı anlama biçimi ve yaşamına dair koyduğu tavır ile oldukça farklı bir izlenim yaratıyor. Atakan, yaşıtlarına göre farklı davranması nedeniyle sosyal medyanın da gündemine oturmuş ve Filozof Atakan ismiyle anılmaya başlanmıştı. O günden bu yana Atakan’ın hayatında nelerin değiştiğini konuştuk.

“Filozof Atakan” ne oldu diye soranlar için anlattı: Kariyer planım ve ilgi alanlarım tamamen değişti

11 yaşındaki Atakan Kayalar, yaşamında hedeflerinin nasıl değişiklik gösterdiğini, bu hedeflere ulaşmak için neler yaptığını anlatarak farklı bir dünya sunuyor. Bir dönem Türkiye'nin en çok konuşulan isimlerinden biriyken pandemi sürecinin onu nasıl etkilediğini ve bu süreçten sonra kitaplarla ilişkisinin nasıl değiştiğini anlattı. İşte Atakan Kayalar'ın yeni hedefleri ve hayata bakış açısı…

Atakan Kayalar, neler yaptığını ve paylaşmak istediği bilgileri bir ınstagram hesabı ile takipçilerine sunuyor.

BİR YILDIR ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ. MÜCADELE ETTİĞİMİZ BU PANDEMİ SENİ NASIL ETKİLEDİ?

Bu süreç herkesinki gibi geçti. Evdeydim genelde. Çok sıkılmadım. Çok neşeliydim, mutluydum bu süreçte. Umudumu hiç kaybetmedim. Evde kaldım. Kendimi keşfetmeye çalıştım. Online dersler sayesinde uzaktan eğitime katıldım.

EVDE KENDİNİ NASIL KEŞFETTİN?

Keşfetmekten kastım, ilgi alanlarımın daha çok nelere yatkın olduğunu anlamaya çalıştım. Mesela resim yeteneğim yok ama resim yapma tutkum var. Bu süreçte o kadar da güzel resim yapamadığımı öğrenmiş oldum.

PEKİ, UZAKTAN EĞİTİM NASIL GİDİYOR? SÜRECE ALIŞTIN MI?

Benim için zor oldu biraz. Özellikle sayısal derslerde zor oldu diyebilirim. Yine de devam etmeye çalışıyorum. Ama bu süreçte bu zorluğu aşabildim tabii ki.

PANDEMİ, HERKESİN KENDİSİYLE BAŞ BAŞA KALDIĞI ZAMANLARI ARTIRDI. SEN NELER YAPTIN?

Ünlü olduğum günlerden sonra kitap okumaya biraz mesafe koydum. Sonrasında zaten sokağa çıkma yasağı geldi. Benim için bir şey fark etmedi. Fakat sonrasında kitap okumaya yeniden başladım. Bu süreçte çok fazla kitap okudum. Çok boş zamanım olduğu için ders çalıştım.

Çok kalın kitaplar okuyamadım. Sayısal ve sözeldeki farklı dallara yöneldim. Önceden edebiyat okurken şimdi bilim dalları ile ilgili kitaplar okuyorum. Ayrıca İslam hakkında birçok şey okudum.

Felsefe çok derin bir alan. Ne kadar ilgi çekici olsa da sayısalda da birçok şey yapılabileceğini gördüm ve aynı zamanda mitoloji, tarih gibi alanlarda da birçok şey okudum.

EVDE KALDIĞIMIZ BU DÖNEMDE EN ÇOK NEYİ ÖZLEDİN?

Okula gitmeyi özledim. Okulda çok güzel bir kaynaşma ortamı vardı ama evde kalınca canım sıkılmaya başladı. Ama yine de bu süreci de değerlendirdim. Dışarıda dolaşmayı çok seviyorum, bunu da özledim. Görerek daha fazla şey hafızama kazınabiliyor çünkü.

İLERİDE PSİKİYATRİST OLMAK İSTEDİĞİNDEN BAHSETMİŞTİN GEÇTİĞİMİZ YILLARDA... HEDEFİN HALA BU YÖNDE Mİ?

O zamandan bu yana yapmak istediğim her şey değişti. Mesela artık psikolog olmak istemiyorum. Psikolojiyle hobi olarak yine ilgilenebilirim. Fakat sayısal bir alan ya da tarih alanında kariyer yapmak isteyebilirim. Tarih, sonu gelmez bir alan. Özellikle Türk Tarihi'ni anlatmayı isteyebilirim.

BİRAZ ÖZEL SOHBET EDELİM... EN YAKIN. ARKADAŞIN KİM VE NEDEN O KİŞİ?

En yakın arkadaşımın adını vermek istemiyorum. Ama onunla iyi anlaşıyoruz, oyun oynuyoruz, kitap okuyoruz. O yüzden en yakın arkadaşım. Dediklerime tamamen katılmasını tercih etmem ama beni anladığını düşünüyorum.

BİR İNSANIN SAHİP OLACAĞI EN ÖNEMLİ DEĞER SENCE NEDİR?

Hayatına devam ederken insanın çok fazla şeye ihtiyacı olur. Fakat bu ihtiyaçların en başında benim için İslam geliyor. Benim için en azından öyle. Tabii ki diğer insanlarda farklı olabilir. İkincisi ise okumak, öğrenmek ve araştırmak. Bir diğeri, sosyalleşmek, dolaşmak ve görmek. Aile ve akrabalık değerleri de çok önemli tabii ki.

BİR KİTAP YAZSAN HANGİ KONU ÜZERİNE SEÇERDİN ATAKAN ?

Bunu daha önce hiç düşünmedim. Ama tarih ya da bilim üzerine bir şey yazmak isterdim. Bilim üzerine bir şeyler yazmak zor. Çünkü şu an o kadar güçlü bir matematiğim yok. Tarih konusunda da yazmak isterdim. Tarih de çok büyük bir araştırma süreci gerektiriyor.

Kaynak: Sabah / Aybike Şahin