'Fotoğrafı Hulusi Akar çekti' iddiası

'Fotoğrafı Hulusi Akar çekti' iddiası

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurblaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe ve gazeteci Fehmi Koru'nun 1970'li yıllarda İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde öğrenci oldukları dönemde çekilen ve medyaya yansıyan fotoğraflarını, o dönemde üsteğmen rütbesinde olan ve ziyaretlerine giden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın çektiği iddia edildi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurblaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe ve gazeteci Fehmi Koru'nun 1970'li yıllarda İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde eğitim aldıkları döneme ait fotoğrafı çeken kişinin ise, o dönemde üsteğmen rütbesinde olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar olduğu iddia edildi. İddia sahibi ise eski Deniz Harp Okulu Komutanı emekli Tümamiral Türker Ertürk.


En yakın arkadaşı bu fotoğrafı paylaştı... Gül'ün referandum kararı ne?


Eski Deniz Harp Okulu Komutanı emekli Tümamiral Türker Ertürk, Fehmi Koru'nun da referandum sonrasında blogunda yayımladığı fotoğrafa ilişkin, "Denklanşöre kim bastı?" başlıklı bir yazı kaleme alarak, kişisel internet sitesinden yayımladı. Abdullah Gül, Şükrü Karatepe ve Fehmi Koru'nun 1976-1978 arasında Exeter Üniversitesi'nde öğrenci olduklarını hatırlatan Ertürk, o dönemde üsteğmen olan Hulusi Akar'ın İngiltere'de Abdullah Gül tarafından misafir edildiğini ve Kayseri Lisesi'nden tanıştıklarını anlattı.


Darbeciler önce Hulusi Akar'ı sonra belgeleri çıkardılar


Hulusi Akar'ın 42 gün izin alarak İngiltere'ye gittiğini ileri süren Ertürk, yazısında şunları ileri sürdü: "O hafta sonu, Exeter’de yaşayan üçlü aralarına misafir gelen Üsteğmeni de alarak, 3,5 saat mesafedeki Londra’ya geldiler. Amaçları hem Londra’da gezmek,hem de Üsteğmenin izin kağıdını Londra’da bulunan Askeri Ataşeliğe onaylatmaktı. Önce, Belgrave Square 43 numarada bulunan Türk Büyükelçiliği’nin ikinci katındaki Askeri Ataşeliğe gittiler. Daha sonra buradan çıkarak, yaklaşık 250 metre mesafede bulunan Hyde Park’a girdiler. Biraz dolaştılar, yorulunca birer pound vererek şezlong kiraladılar ve oturup sohbet ettiler. Hava güzel ve güneşli bir gün olduğu için ceketlerini çıkarıp, şezlongların arkasına astılar ve günün anısına bir de fotoğraf çektirdiler. İşte yukarıda gördüğünüz üçlünün fotoğrafı bu! Bu kareyi, fotoğraf makinesinin deklanşörüne basarak tespit eden ise; o gün üsteğmen, bugün ise Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hulusi Akar’dı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS