Gar katliamı anmasında polis müdahalesi

Gar katliamı anmasında polis müdahalesi

Gar katliamı anmasında polis müdahalesi

Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için yüzlerce kişinin toplandığı Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te terör saldırısında yitirenlerin anısına düzenlenen programın ardından Kızılay'a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi" için yüzlerce kişinin toplandığı Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD mensubu iki canlı bombanın gerçekleştirdiği kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Gar önünde saldırının yaşandığı noktaya, yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu siyah dövizler ile kırmızı karanfiller bırakıldı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, grup adına yaptığı konuşmada, polis müdahalesinin olduğu bir yerde anma yapılamayacağını, bunun barış ruhuna aykırı olduğunu söyledi. Amaçlarının hayatını kaybedenlerin anısına beyaz balon bıraktıktan
sonra açıklama yapıp dağılmak olduğunu dile getiren Coşgun, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının alana alınmadığını öne sürdü. Türkiye'de insanların ölenlerine yas da tutamadığını savunan Coşgun, "Biz 365 gündür yas tuttuk, adalet tesis edilenceye kadar yas tutmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Coşgun, açıklamasının ardından beraberindeki gruba, Talatpaşa Bulvarı üzerinden Kızılay istikametine yürüyeceklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Daha sonra Kızılay'a yürüşe geçen grubun önü, Talatpaşa Bulvarı'nın Sıhhiye'ye dönüşünde polis tarafından kesildi. Gruptaki bazı kişilerin polise taş ve pet şişe atması üzerine polis, gruba dağılmaları yönünde anons yaptı. Çevik kuvvet ekipleri, uyarılara rağmen dağılmayan gruba biber gazıyla müdahale etti. Grubun dağılmasıyla cadde yeniden trafiğe açıldı. 

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da müdahale sırasında grubun yanında olduğu görüldü. Müdahalenin ardından Demirtaş ve Yüksekdağ, makam araçlarıyla alandan ayrıldı. 

İşte polisin müdahale ettiği o andan görüntüler...

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber