Gazeteci Nadire Mater ve Yıldırım Türker'e 'Özgür Gündem' cezası

Gazeteci Nadire Mater ve Yıldırım Türker'e 'Özgür Gündem' cezası

Gazeteci Nadire Mater ve Yıldırım Türker'e 'Özgür Gündem' cezası

Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği'nden yargılanan gazeteci Nadire Mater "propaganda" suçlamasıyla 15 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırıldı, hapis cezası ertelendi. Yıldırım Türker'e ise 1 yıl 10 ay 15 hapis cezası verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası'na katılan gazeteci Nadire Mater, 15 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırıldı, Yıldırım Türker'e ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mater ve Türker'in cezaları ertelendi.

Bianet'in haberine göre, Mater, bugün (7 Mart) hakim karşısına çıktı. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme Mater'i 15 ay hapis ve 6 bin TL para cezasına çarptırdı, hapis cezası ertelendi.

Son sözü sorulan Mater, “Bu dosyanın düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek mahkemeye hitaben şöyle konuştu:

"Bu dava kamuoyuna Özgür Gündem'in ve Kürt medyasının nasıl bir baskıyla karşı karşıya olduğunu göstermiş oldu. Bu bağlamda sizlere de teşekkür etmek gerekiyor."

Son savunmayı Mater'in avukatı Meriç Eyüboğlu yaptı.

Özgür Gündem gazetesinin yayın hayatı boyunca kapatmalardan çalışanların tutuklanmasına ve öldürülmesine kadar çeşitli baskılarla mücadele ettiğini belirten Eyüboğlu, Mater'in de gazeteyle dayanışmak amacıyla, gazetenin başlattığı Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası kapsamında bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığını aktardı.

Bu davaları “Önemli olan bu haberlerin bugün yargılama konusuyken, kamuoyunca Çözüm Süreci, Dolmabahçe Mutabakatı olarak adlandırılan süreçte yargılama konusu olmaması” şeklinde değerlendiren Eyüboğlu, Mater için istenen Terörle Mücadele Kanunu'nun 6/2 ve 7/2 maddelerinin 2013'te değiştiğini hatırlattı, maddelere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi standartlarına uygun hale getirilmesi için “cebir ve şiddete teşvik unsuru” eklendiğini hatırlattı:

Özgür Gündemle dayanışma eylemi nedeniyle savcı 7,5 yıl hapis istedi

'Mahkeme AİHM standartlarını dikkate almalı'

“Mahkeme, hem değişiklik gerekçesini hem de AİHM standartlarını dikkate almalı. Keşke savcı da mütalaasında bunları dikkate alsaydı.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AİHM ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına göre yasaklanan örgüt üyeleri ile röportaj gibi haberlerin ifade özgürlüğü ihlallerine bahane olamayacağını vurgulayan Eyüboğlu, “Röportaj ve ya beyanların hükümet politikasını küçük düşürücü olması bunu haklı çıkarmaz” diye ekledi.

Şanar Yurdatapan'a 'dayanışma' nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası

'Hukuki bir yargılama değil'

“Hukuki bir yargılama ile karşı karşıya değiliz” diyen Eyüboğlu “Türkiye'nin ifade özgürlüğü sicilinin bu kararlarla daha da bozulmaması kanaatindeyiz” diyerek savunmasını bitirdi.

Eyüboğlu Mater için beraat istedi.

'Savcılık ciddi davranmıyor'

Avukat Özcan Kılıç da Mater'in, Basın Kanunu'nun 11. maddesi gereğince yargılandığını ama yayın yönetmenliğinin sadece dayanışma amaçlı olduğunu vurguladı. Kılıç şöyle konuştu:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Nadire Mater yasadaki 'gibi' zarfından dolayı burada sanık.

(Basın Kanunu’nun 11. maddesinde şu ifade geçiyor: Süreli yayınlarda eser sahibinin belli olmaması veya yayım sırasında ceza ehliyetine sahip bulunmaması ya da yurt dışında bulunması nedeniyle Türkiye'de yargılanamaması veya verilecek cezanın eser sahibinin diğer bir suçtan dolayı kesin hükümle mahkûm olduğu cezaya etki etmemesi hallerinde, sorumlu müdür ve yayın yönetmeni, genel yayın yönetmeni, editör, basın danışmanı gibi sorumlu müdürün bağlı olduğu yetkili sorumlu olur.)

Yayın Yönetmenliği yapan İhsan Eliaçık, Melda Onur, Sebahat Tuncel gibi isimler de var. Özgür Gündem için özel atanmış iki savcı, Eşref Durmuş ve Gökhan Yolasığmaz, bu kişilerin ifadelerini aldılar ve bu maddeye dayanarak takipsizlik kararı verdiler.

Savcılık tüm işlerde ciddi davranmıyor. Yazarların gerçek olup olmadığı savcılık da mahkeme de araştırmıyor, ihbar etmedikçe sorumlu siz oluyorsunuz.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kılıç da beraat istedi.

Fikret Demir başkanlığında mahkeme heyeti, Mater'i Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7/2 maddesince 15 hapis cezasına çarptırdı, ceza ertelendi. Mahkeme, Mater'e "örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama" suçlamasıyla 10 ay hapse denk gelen 6 bin TL para cezası verdi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

Mater'in ardından Yıldırım Türker'in duruşmasına geçildi.

Türker duruşmaya katılmadı.

'Bağımsız karar vermenizi temenni ediyorum'

Savunma yapan Türker'in avukatı Emel Ataktürk, mahkemeye hitaben, “Bağımsız karar vermenizi temenni ediyorum" dedi. Mahkeme Başkanı ise “Bu cümlenizi gereksiz buluyorum ve size iade ediyorum” dedi.

'Basın devleti önceleyen bir lisan kullanmak zorunda değildir'

Avrupa Konseyi organlarının ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını hatırlatan Ataktürk şöyle konuştu:

“Basının devleti önceleyen bir lisan kullanma mecburiyeti yoktur. Basın kendi terminolojisine, yorum ve ilkelerine, ulusal ve uluslararası hukukta belirlenen hak ve özgürlükler çerçevesinde kendisi karar verir. Haberlerde kullanılan terminolojiye bakıp dünyadaki diğer basın organlarıyla karşılaştırdığımızda benzerlik görüyoruz. Dünyada ne kadar saygın basın kuruluşu varsa, hangi ülke, çatışma ya da örgüte ilişkin olursa olsun, aynen Özgür Gündem'de olduğu gibi örgütler örgüt adıyla, söz konusu olan örgütün elemanları da 'gerilla' olarak tanımlanarak haberleştirildi. Şayet, kamu otoritelerinin rahatsız olduğu şey Özgür Gündem'de YPG, YPS gibi terminoloji kullanılmış olması, 'terörist' değil de 'gerilla' denmesiyse, bu tüm dünyada örnek verdiğim basın kuruluşlarının terminolojisidir. Bu şiddete çağrı ve terör örgütü propagandası diye değerlendirilemez. Sizden bu davada bugüne kadarki yargılama pratiğinden farklı bir tutum takılarak burada öncelikli olan yurttaşlara tanınmış ifade ve basın özgürlüğünün olabildiğince geniş kullanılması olduğunu, Türkiye yargısının AİHM standartlarına uygun ve nitelikli kararlar alabileceğini ve ağır eleştiri ile terör propagandasını ayırt edebildiğinizi gösteren bir karar almanızı istiyorum.”

Ceza ertelendi

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, Türker için Terörle Mücadele Kanunu'nun “propaganda” başlıklı maddesinden 1 yıl 6 ay hapsine, suçun yayın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezanın 2 yıl 3 ay hapis olarak belirlenmesine ve cezada 1/6 oranında indirime giderek toplam 1 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Fikret Demir başkanlığındaki mahkeme heyeti hapis cezasını erteledi.

Ne olmuştu?

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016'da başladı. 7 Ağustos 2016'da sona erdi. Kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açıldı. 38 dosya davaya dönüştü.

Dava açılanlar

A. Kumru Başer, Ahmet Nesin, Ayşe Batumlu, Ayşe Düzkan, Beyza Üstün, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Cengiz Baysoy, Çilem Küçükkkeleş, Derya Okatan, Dicle Anter, Erol Önderoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Balıkçı, Faruk Eren, Fehim Işık, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan, Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, İbrahim Bodur, İhsan Çaralan, Julide Kural, M. Ali Çelebi, Murat Çelikkan, Murat Uyurkulak, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nevin Erdemir, Öncü Akgül, Ragıp Duran, Said Sefa, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Tuğrul Eryılmaz, Veysi Altay, Yıldırım Türker.

38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor.

3 yazara da dava açıldı

Celal Başlangıç'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı Ömer Ağın, Cengiz Baysoy'un yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı İmam Canpolat, Jülide Kural'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir makaleden dolayı da İlham Bakır hakkında da dava açıldı.

* Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldılar.

4 yönetmene karar

Şanar Yurdatapan, İbrahim Bodur, Cengiz Baysoy ve Çilem Küçükkeleş'in davaları karara bağlandı. Her dört yayın yönetmenini ayrı ayrı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/2. maddesinden hapisten 6 bin TL para cezasına; TMK 7/2'den ertelemeli 15 hapse mahkum etti. Baysoy ile yargılanan İmam Canpolat da TMK 7'den 1 yıl 3 ay hapse çarptırıldı ama cezası ertelenmedi.

Kızılkaya dosyaları

Özgür Gündem soruşturması kapsamında açılan 38 davanın hepsinde gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da sanık. Kızılkaya'nın dosyaları nöbetçi genel yayın yönetmenleri ile yargılandığı davalarda ayrıldı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Özgür Gündem ana davası ile birleştiriliyor.

Özgür Gündem Ana Davası

Ana davada Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut yargılanıyor. Dava kapsamında Kızılkaya ve Sancılı hala tutuklu.