hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazeteciler CNN TÜRK'te Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçime ilişkin sözlerini değerlendirdi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  28 Mayıs sonrası CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayına katıldı. Kılıçdaroğlu, "Beklediğimiz olmadı, üzüldük ama yine de ben o akşam konuştum; kazanamadık ama ortaya çıkan tablo ağır bir yenilgi değil." dedi. CNN TÜRK'te gazeteciler Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı televizyon programında "Benim açımdan her şey doğruydu. Pişmanlığım yok, kazanacağımıza inanıyorduk. Neredeyse tüm anketlerde bunu söylüyordu. Beklediğimiz olmadı, üzüldük ama yine de ben o akşam konuştum; kazanamadık ama ortaya çıkan tablo ağır bir yenilgi değil. Bu seçimde CHP kadar hazırlık yapan parti yok. Kurultay kararı aldık. Yetkiyi partililerimize bıraktık. Genel başkanlık bizde çok önemli değildir. Yerel seçimlerden önce Kurultay yapılmalı" dedi.

  İMAMOĞLU'NUN ADAYLIĞI

  Kılıçdaroğlu, seçim sonrası çektiği video ile değişim çağrısı yapan Ekrem İmamoğl için "Aday olmasın demem ama İstanbul önemli. Aday olabilir" diyerek şunları söyledi: Değişim çağrısı gayet güzel bir çağrı. Değişmeyen tek şey değişimdir. Değişim zaten olacak. Bizim cinsiyet kotamız, gençlik kotamız var. Bu değişimler zaman diliminde oluyor. Değişim talebi olabilir. Belediye başkanları seçildikleri beldeye hizmet etmek zorundalar. Birinci öncelikleri budur. Bunu dillendirmemden doğal ne olabilir. Siyaset yapmasınlar anlamına gelmiyor. Öncelik budur. Ben CHP genel başkanı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gelecekte ne olması gerektiğini iyi bilirim. İstanbul'u Cumhuriyet Halk Partili birinin yönetmesi gerekir. Kazandığımız belediyeyi başka partiye neden verelim. Ben aday olmasın demem ama İstanbul önemli. Aday olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ANKET FİRMALARI İLE YOLA ÇIKARSANIZ NETİCE BU OLUR''

  CNN TÜRK ekranlarında Semiha Şahin'in sunduğu Akıl Çemberi programında Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi ve Milliyet yazarı Özay Şendir, Kılıçdaroğlu'nun açıklamlarını değerlendirdi.

  Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Kılıçdaroğlu'nun başarılı şeklindeki açıklamalarına katılmıyorum. Normalde Kılıçdaroğlu tutarlı bir lider olsaydı, o gün seçim gecesi istifa etmesi gerekirdi. Bakın 14 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 oy almış, bugünkü aldığı oydan daha düşük. Karşısında Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş, toplam aldıkları oy yüzde 48.21. 24 Haziran 2018 seçimleri Recep Tayyip Erdoğan bugünkü aldığı oyun biraz üstünde almış, yüzde 52,39. Karşısındaki muhalefetin; Muharrem İnce, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek toplam oyu yüzde 47,41. Kılıçdaroğlu bunun üzerine ne koydu, hiçbir şey yok. Yani 6 partiyi bir araya getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin listeleri %1 oyu bile olmayan partilere dağıttı. Yetmedi Kandil'in desteğini aldı. Yetmedi 2. turda Ümit Özdağ ile anlaştı. Sonuç Ekmeleddin İhsanoğlu'nun girdiği seçimde aldığı oy oranına bile yetişemedi. Bunun neresi başarı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Normalde Kılıçdaroğlu eğer tutarlı bir lider olsaydı. 2. tura giriyorsunuz iki tane aday var. Birisi Erdoğan'a oy verecek, birisi Erdoğan'ın karşısındakine oy verecek. Biz bu programlarda ne dedik. Bu anket firmaları muhalefeti kandırıyor. Ve büyük beklenti oluşturuyorlar. Seçim gecesi çok büyük hayal kırıklığının yaşanmasına sebep olacak dedik. Biz bunu söyledik. Anket firmaların sahipleri ve onları destekleyen gazeteciler %60 ile başladılar. En mütevazisi yüzde 55'lere indi. Bugün Kılıçdaroğlu diyor ki; hiçbir yaptığımız yanlış yoktur anket firmaları kazanacağımızı söylüyordu, biz de kazancağımıza inaniyorduk. İşte anket firmaları ile yola çıkarsanız netice bu olur. Peki pişman mısınız diye soruyorlar pişman değilim diyor. O da önemli. Bir özeleştiri yapmıyor. Yani sorunun altında şu var. Sen adaylıkta ısrar etmeseydin, Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olsaydı belki de biz bu seçimi alırdık. Sen ısrar ettiğin için kaybettik. O sorunun altında yatan o. Hayır diyor pişman değilim doğru olanı yaptım diyor. Tabi orada bir gazetecinin çok da oraya girmemesi gerekiyor. Bir elverseydiniz diyor. Niye elverecek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "CHP'NİN SON 5-10 YILINA BAKARAK CHP'Yİ KONUŞMAK DOĞRU DEĞİLDİR"

  Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir de yaptığı açıklamada, "Halkın madem İstanbul Belediye Başkanı olarak seçtiği adamı niye o zaman Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptık. İstanbullu seçtiyse. İlk şeyden başlayalım; CHP Genel Başkanı bu akşam televizyonda dedi ki; günün 24 saati Atatürkçülük yapmak doğru değildir. Ben part time Atatürkçülüğü ilk kez bu akşam duymuş oldum. CHP'nin son 5-10 yılına bakarak CHP'yi konuşmak doğru değildir. CHP'yi konuşursanız ilk başta ilkeler bütünlüğünden konuşmanız gerekir. Kimin genel başkan olacağının zerre önemi yok. CHP'nin değerleri vardır. Nedir o değerler: Birincisi İsmet İnönü, Celal Bayar'a Demokrat Parti'yi kurma iznini bir tek dış politikayı nasıl izleyeceksiniz. Aynı dış politikada olacağız dediği an vermiştir. Dolayısıyla bir Türkiye duruşu gerektirir dış politikada. O duruşta, Sivas Kongresi'nde şekillenmiş tam bağımsız Türkiye'dir. Siz Türkiye'yi NATO'nun mızrak ucu haline getirecek bir söylemi kullanmazsınız. Siz CHP iseniz Mavi Vatan'a karşı olmazsınız. Siz CHP iseniz bir CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit döneminde yapılmış Kıbrıs Barış Harekatı ve Türkiye'nin Londra- Zürih anlaşmalarından kaynaklanan garantörlük hakkından vazgeçmez, aralarında anlaşsınlar demezsiniz. En önemlisi siz, bir kurultay toplanacağından bahsediliyor. CHP'de kurultay kuruluyor da ne değişiyor. Bakın Kemal Bey'e en ağır oy maliyeti olan Ünal Çeviköz ve seçim dönemindeki çalışmaları çok konuşulan Tuncay Özkan, CHP delgeleri tarafından parti meclisine alınmadı. Ona rağmen Kemal Bey onlara, bir genel başkan yardımcılığı statüsünde başdanışmanlık sıfatı verdi. Şimdi CHP dedim ya kişilerin, kimin genel başkan olduğunun bir önemi yok. CHP'yi konuşacaksınız; vali, kaymakam, 464 kişilik listenin sadece 8'inin işçi ve çiftçi olduğunu konuşup kalanının emekli bürokrat olduğunu bileceksiniz. 1965'te Bülent Ecevit genel sekterer olur olmaz, smokinli cumhuriyet balolarını yasaklayıp, Ankara çevre sokaktaki merkezde çay saatleri düzenleyip, tarihinde ilk kez gecekondu da oturan insanların CHP genel merkez kapısından içeri girdiğini bileceksiniz. Bakın Deniz Baykal da çok seçim kaybetti ama Deniz Baykal'ın 'Anadolu solu' diye bir tanımlaması vardı. Ortanın solu diye bir tanımlası vardı. Orada Deniz Baykal'ı koyarsınız, Turan Güneş'i koyarsınız. Dolayısıyla şimdi beylik cümlelerde CHP'yi konuşmak olmaz. İlk başta şunda bir anlaşacağız, CHP ekonomik olarak bu iktidardan farklı ne söylüyor? Niye İstanbul'un en zengin semtlerinden oy alıyor da, görece sosyo-ekonomik açıdan geri semtlerden sonuncu çıkıyor CHP." ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow