hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı üyelerine 17 ilde FETÖ operasyonu

  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı üyelerine 17 ilde FETÖ operasyonu
  expand
  KAYNAK DHA

  İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 17 ilde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı üyesi ve çalışanlarına yönelik operasyon düzenledi. Aralarında Nuh Gönültaş, Mehmet Gündem ve gazeteci Behram Kılıç'ın da olduğu 45 kişi gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 111 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 17 ilde gerçekleştirilen operasyonda 45 şüpheli gözaltına alındı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Başsavcılığın FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in sözde onursal başkanı olduğu ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın yöneticileri, üyeleri ve çalışanlarına yönelik soruşturması çerçevesinde, İstanbul merkezli, Ankara, İzmir ve Manisa başta olmak üzere 17 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

  Mehmet Gündem ve Nuh Gönültaş gözaltında

  Hakkında gözaltı kararı verilen 111 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon kapsamında 45 kişi gözaltına alındı.

  Gözaltına alınanlar arasında eski Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Gündem'in yanı sıra Nuh Gönültaş, Şule Büyükçizmeci, Behram Kılıç ve Bekir Özdemir'in de bulunduğu öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada, gözaltı kararı verilenler arasında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve Mustafa Özcan ile örgütün üst düzey çok sayıda yöneticisi bulunuyor.

  Yakalama kararı çıkan bir kişi halen cezaevinde

  Gözaltı kararı verilenlerden 35'inin örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu, 56 kişinin Bank Asya hesap hareketlerinde örgüt elebaşının çağrısı doğrultusunda hesap arttırımı bulunduğu, listedeki 10 kişinin örgütün çatı dosyasında adının geçtiği, 46 kişinin ise yurt dışında olduğuna dair bilgiler bulunduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı bulunan bir kişinin cezaevinde olduğu ifade edildi.

  Öte yandan, soruşturma kapsamında örgütün Kaynak Holding üzerinden 2011-2016 yılları arasında özellikle 17/25 Aralık'tan sonra Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na para aktardığı, söz konusu paraları da vakıf üzerinden ABD ve İsrail başta olmak üzere yurt dışında Türkiye hakkında olumsuz haber yaparak lobi çalışması yürüten gazeteciler ve basın kuruluşlarına gönderdiğinin tespit edildiği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow