Genelge yayınlandı! Şehirlerarası yasak var mı? 30 Kasım 2020 seyahat yasağı geldi mi?

Genelge yayınlandı! Şehirlerarası yasak var mı? 30 Kasım 2020 seyahat yasağı geldi mi?

Genelge yayınlandı! Şehirlerarası yasak var mı? 30 Kasım 2020 seyahat yasağı geldi mi?

Şehirler arası seyahat yasağı ile ilgili son dakika kararları merak ediliyor. Kabine Toplantısı bugün gerçekleşti ve toplantıda şehirler arası yasak hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Hafta sonu ya da hafta içi sokağa seyahat yasağının olup olmayacağı merak ediliyor. İşte şehirler arası yolculuk seyahat yasağı hakkında bilgiler!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bugün Kabine Toplantısı gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanlığı ise son dakika genelgesi yayınladı. 

''Şehirlerarası seyahat toplu ulaşımla yapılacak''

Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Şehirler arası yasak var mı?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlama saatlerinde bazı zaruri durumlarda seyahat izin belgesi başvurusu ile şehirler arası geçiş yapabilecek. Şehirler arası yasak hafta içi uygulanmamaktadır. Hafta sonu ise belli sebepleri olan vatandaşlar iller arası seyahat edebilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede ise şu açıklama yer aldı:

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamalarının esas olduğu vurgulanan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait "e-Başvuru" ve "Alo 199" sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler ise şöyle:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak; Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),


Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Bakanlığımıza ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber