"Gezi olayları" iddianamesi kabul edildi!

"Gezi olayları" iddianamesi kabul edildi!

"Gezi olayları" iddianamesi kabul edildi!

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve Taksim Dayanışması üyelerinin "örgüt lideri" olmakla suçlandığı "Gezi olayları" iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. İlk duruşma 12 Haziran' da görülecek.

İddianamede, Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, Mimarlar Odası İstanbul Şube yöneticisi Ender İmrek ile Gezi olayları platform üyesi Haluk Ağabeyoğlu'nun, " organize suç örgütü şeklini aldığı" savunuluyor ve bu isimlere örgüt lideri suçlaması yöneltiliyor.

Örgüt lideri olarak suçlanan 5 isim, 7,5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Kabul edilen iddianamede, diğer 21 sanığın ise 1 yıl ile 10 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Mimarlar odası başkanı Eyüp Muhçu ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 kişi hakkında ise dava açılmamasına karar verildi.

Bazı şüphelilerin üzerinden çıkan, baret, eldiven, gaz maskesi, güneş gözlüğü ve limon suyu gibi malzemeler mahkemenin kabul ettiği iddianamede delil olarak görülüyor.