hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gezi Parkı olaylarında ilk ölüm

  Gezi Parkı olaylarında ilk ölüm
  expand

  Türk Tabibler Birliği, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili gösterilerde, ilk kez bir can kaybı meydana geldiğini açıkladı.

  Türk Tabibler Birligi'nin açıklamasına dün gece bir otomobilin TEM otoyolunda göstericilerin arasına girmesi nedeniyle Mehmet Ayvalıtaş adlı bir genç hayatını kaybetti.

  Türk Tabibler Birliği, otomobilin "bütün uyarılara rağmen durmadığını"  iddia ediyor.

  Tabibler Birliği, hükümeti "polisi geri çekmeye" cağırdı, insanların yaralanmasına ve can kaybına neden olan yöneticilerin görevden alınmasını istedi.

  Öte yandan Mehmet Ayvalıtaş için bu gün Ataşehir'deki Cemevinde cenaze namazı kılındı.

  Cenaze namazına ölen gencin ailesi CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul il Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve ölen gencin yakınları katıldı.

  Cenaze namazı kılındıktan sonra ölen gencin akrabaları tabut cenaze aracına konulurken göz yaşı döktü.

  Aynı olayda oğlu yaralanan Mehmet Kartal "Yürüyüş esnasında gençler bariyerden yola atladı. Ben bariyerlerin altından geçmeye çalışıyordum o anda sesi duydum. Cip yan yatınca Mehmet altında kaldı benim de oğlum yaralandı" diye konuştu.

  Mehmet Ayvalıtaş'ın cenazesi Çekmeköy mezarlığında toprağa verildi.

  Valilikten açıklama

  İstanbul Valiliği ise olayla ilgili açıklama yaptı.

  İstanbul Valiliği'nin açıklamasında, dün saat 21.30 sıralarında Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi O-1 Güney Yol 6 numaralı üst geçit civarında, yol üzerinde seyir halinde, sürücüsü Cengiz Aktaş olan 34 TFJ 79 plakalı ticari taksiyle, sürücüsü Mehmet Görkem Demirbaş olan 34 ZG 9430 plakalı aracın çarpıştığı, kazada araç sürücüleri Aktaş ile Demirbaş dışında, yola çıkan Mehmet Ayvalıtaş (20) ile Seyit Kartal'ın (17) yaralandığı kaydedildi.

  Olay yerine gelen ambulanslarla Mehmet Ayvalıtaş'ın Ataşehir Özel Memorial Hastanesi'ne hayatını kaybetmiş olarak kaldırıldığı, Kartal'ın da Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne intikal ettirildiği ve tedavisinin sürdüğü bildirildi.
  Kaza yapan sürücüler Cengiz Aktaş'ın, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mehmet Görkem Demirbaş'ın Özel Acıbadem Hastanesinde tedavisi bittikten sonra, emniyet makamlarınca işlemlerine devam edildiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

  "Her iki şoförün alkol muayenesinde herhangi bir alkole rastlanmamış olup, şahıslar adliyeye sevk edilmiştir. Şahıslar ifadelerinde, otoyolda seyir halinde iken yola çıkan şahısları görerek frene bastıklarını, ancak havanın yağışlı olmasından dolayı araçların kayarak ve birbirine çarparak durduğunu beyan etmişlerdir. Söz konusu trafik kazasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş isimli vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve tedavisi devam eden Seyit Kartal’a acil şifalar temenni etmekteyiz. Ancak bu trafik kazasının sosyal medyada kimilerince suistimal edilerek provokatif amaçlarla kullanılmak istendiği üzülerek müşahede edilmiştir. Vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi adına kamuoyuna saygıyla sunulur."
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow