hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gezi'de çadırları yaktıran polis müdürünün cezası belli oldu

  Gezide çadırları yaktıran polis müdürünün cezası belli oldu
  expand
  KAYNAKDHA

  Taksim Gezi Parkı'nda eylemcilerin çadırlarının yakılması ile ilgili olarak "Çadırları toplamakla uğraşmayın, yakın gitsin" şeklinde talimat verdiği iddiasıyla yargılanan ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen dönemin Beyoğlu'dan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli hakkındaki ceza belli oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Ramazan Emekli katılmadı. Duruşmada olay sırasında görevli zabıta çalışanları tanık olarak ifade verdi. 

  "Yakın talimatı verdi"

  Olay günü Gezi Parkı olaylarında görevlendirildiklerini belirten zabıta komiseri Murat Sarı, ismini orada öğrendiği İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli'nin koordinesinde bir toplantı yapıldığını söyledi. Sarı, "Toplantı da çevik kuvvetin alana gireceği topluluğu dağıtacağı bizim de belediye olarak çadırları toplanması görevimiz vardı. Çevik kuvvet girdi. Parkın ortalarına doğru karşı taraftan taş, şişe gelmeye başladı. Biz o zamana kadar 20-25 çadırı toplamıştık. İl emniyet Müdür yardımcısı Ramazan Emekli beni çağırdı. Yanımda iki personelim vardı. Biz burada ne kendimizi koruyabileceğiz ne de sizi, geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonra çadırlar yakıldı" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kayseri'de gaybubet evi operasyonu: 6 gözaltı

  Zabıta memurları da yakın talimatı verdiğini söyledi

  Tanık zabıta memuru Murat Yüce de sanık Ramazan Emekli'nin  zabıta komiserlerini çağırarak "Geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonra çadırlar yakıldı" diye konuştu. Diğer zabıta memurları Hüseyin Aladağ ve Osman Çeküç ise "İl emniyet müdür yardımcısı Ramazan Emekli bizim komiserimizi çağırmış. Gezi Parkında bulunan çadırların yakılması emrini vermiş. Bunun üzerine çadırlar yakıldı" dediler. 

  Fetullah Gülen'e 'vatan haini' diyen gazeteciye hapis cezası

  İki ayrı suçtan toplam 10 ay hapis cezası verildi

  Mahkeme, sanık Ramazan Emekli'yi "Görevi kötüye kullanma" suçundan 5 ay, "Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçundan da 5 ay olmak üzere toplam 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verdiği iki ayrı hapis cezası ile ilgili olarak da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. 

  İddianame

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Taksim Meydanı yayalaştırma projesi kapsamında bazı ağaçların sökülmesini protesto eden bir grubun 30 Mayıs 2013 günü Gezi Parkı'nı işgal ederek çadır kurdukları belirtiliyordu. Göstericilerin tahliyesi ve bir çoğu turuncu renkli küçük boy kamp çadırının kaldırılması için genel denetim ve koordinasyon sorumlusunun İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli'nin olduğu kaydediliyordu. İddianamede, Ramazan Emekli'nin Gezi Parkı'nda işgalcilerin çadırlarını  toplayan zabıta komiseri Mustafa Sarı'ya, "Çadırları toplamakla uğraşmayın yakın gitsin" talimatı verdiği öne sürülüyordu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Çadırları yakın şeklinde emir vermedim" demişti

  Sanık Ramazan Emekli ilk duruşmada verdiği ifadesinde, "Zabıtalara emir verme yetkim bulunmamaktadır. Olay tarihindeki görevim Gezi Parkı'nda bulunan 120 kişinin tahliyesi ile görevliydim. Kesinlikle zabıtalara, 'Sizin güvenliğinizi sağlayamayız, göstericilerin çadırlarını yakın' şeklinde emir vermedim. Görevlendirme yazım çerçevesinde görevimi yaptım. Kesinlikle görevimi kötüye kullanmadım" demişti. 

  Zabıtalar beraat etmişti

  Öte yandan Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 30 Mayıs 2013'te ağaçların kesilmesini engellemek için direnişe geçen vatandaşlar tarafından parkın içine kurulan çadırları yaktıkları iddiasıyla yargılanan 7 zabıta, "Görevi kötüye kullanma" ve "Kasten yangın çıkartma" suçunu işlediklerinin kanıtlanamadığı gerekçesiyle beraat etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow