hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gök gürültüsü neden olur? Gök gürültüsü duası! Şimşek çakarken gök görültüsünde okunacak dua!

  Gök gürültüsü neden olur Gök gürültüsü duası Şimşek çakarken gök görültüsünde okunacak dua
  expand

  Marmara ve Ege kıyılarında sağanak yağış başladı. Birçok insan gök gürültüsü ve şimşek hakkında araştırmalar yapıyor. Peki ama gök gürültüsü ve şimşek neden nasıl oluşur? Şimşek çakarken dua okunur mu?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğa olayları insanların araştırdığı bir konudur. Birçok insan uykularını kaçıran gök gürültüsü ve şimşek doğa olaylarının nasıl oluştuğunu merak etmektedir. Bazı insanlar ise gök gürlerken şimşek çakarken okunacak duaları araştırmaktadır.  Gök gürültüsü genellikle yağmurlu ve bulutlu havalarda oluşur. Peki bazı insanların ileri derecede irkilmesine neden olan gök gürültüsü nedir? Nasıl oluşur?

  Gök gürültüsü nasıl oluşur?

  Gök gürültüsünden önce ya şimşeğin çaktığını ya da yıldırımın düştüğünü görürüz. Bunun nedeni tabii ki ses hızının ışık hızından çok daha yavaş olmasıdır. Basit bir tanım yapacak olursak gök gürültüsü, şimşek ve yıldırım sırasında oluşan, patlamayı andıran çok güçlü seslere denir.

  Şimşek nedeniyle oluşan yıldırım çevresindeki havada çok büyük bir basınç ve sıcaklık yükselmesi meydana gelir. Yıldırım demetlerini çevreleyen bölgede oluşan bu ani sıcaklık ve basınç değişimi sebebiyle hava çok hızlı bir şekilde genleşir. Genleşme sırasında sonik adı verilen ses dalgaları oluşur. İşte bu dalgalar gökyüzünde gürültü meydana getirir. Bu gürültüye de gök gürültüsü adı verilir.

  Şimşek nasıl oluşur?

  Şimşek, bir bulut kümesi aşırı miktarda + veya - elektrik yükü ile yüklendiğinde meydana gelen, gözle görülür elektrik boşalmasıdır. Elektrik yükünün hava direncini kıracak kadar çok olması gerekir. Şimşek ve yıldırım sadece kümülonimbüs bulutlarında görülür. Diğer bulutlarda sadece enerji akımı sayesinde görülebilir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şimşek çakarken okunacak dua

  Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz şu mübarek günlerde İstanbul ve çevresinde etkili olan gök gürültüsü ve şimşekler çakmaya başladı. İbn Ömer (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) gök gürleyip, şimşek çakınca şu duâyı okurdu: Allâhümme lâ-taktülnâ bi-gadabike velâ-tühlikünâ bi-azâbike ve'âfinâ kable zâlik.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow