hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gri ve yeşil pasaportlara sıkı kontrol

  Gri ve yeşil pasaportlara sıkı kontrol
  expand
  KAYNAKFaik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,(DHA)

  Atatürk Havalimanı'nda bugün sabah saatlerinden itibaren yurtdışına çıkmak isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri ile kimlikle KKTC' ye gitmek isteyenlere işlem yaptırılmadı. Darbe girişimi sonrasında oluşturulan bir merkezde, GBT sisteminde adı olmayanların isimleri de yurtdışına çıkışlarda sorgulanmaya başlandı. Yolcular bu merkezden alınan talimatla, isimleri listelerde yoksa çıkış yapabiliyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tutuklanan generaller

  Yetkililer, bu pasaportları taşıyan yolcuların, uçaklarını kaçırmamaları için havalimanına kendilerinden asgari istenen saatten daha önce gelmelerini istediler.

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde pasaport polisleri aldıkları talimatla kamu görevlileri ve ailelerinin alabildiği yeşil pasaport ile resmi vazifeyle görevlendirilen kişilerin alabildiği gri pasaport sahipleri ve KKTC'ye kimlikle gidecekler yurtdışına çıkışlarını bekletmeye başladı.

  Devlet memurları, konsolosluk çalışanları, akademisyen ve sporcular uçamadıkları için saatlerce kuyrukta bekledi ve uçaklarını kaçırdılar. Saatlerce bekleyenler basın mensuplarına yaşadıklarını şikayet ettiler. Bu arada Atatürk Havalimanı'nda uzun pasaport kuyrukları oluştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gri ve yeşil pasaportlara sıkı kontrol

  Pasaport polisleri de yolculara sözlü olarak yaptıkları açıklamada kimlik bilgilerinin merkeze bildirildiğini uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını söylediler

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow