Grup Yorum, konser yasağını oturma eylemiyle protesto ediyor

Grup Yorum, konser yasağını oturma eylemiyle protesto ediyor

Grup Yorum, konser yasağını oturma eylemiyle protesto ediyor

Grup Yorum üyeleri, 30'uncu yıl konserleri kapsamında 28 Haziran Pazar Günü Bakırköy'de yapmayı planladıkları konsere valiliğin izin vermemesini ve kararın iptali için başvurdukları mahkemeden karar çıkmamasını, Yenibosna'daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi önünde oturma eylemi yaparak protesto etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

30'uncu yılını '5 kent 5 büyük konser' sloganıyla düzenlediği konserlerle kutlamayı planlayan Grup Yorum'un, önümüzdeki Pazar Bakırköy Halk Pazarı'nda yapmak istediği konsere İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi.

Grubun avukatları geçtiğimiz Pazartesi kararın iptali için, Bahçelievler'deki İstanbul Bölge İdari Mahkemesi'ne başvuru yaptı. Ancak konsere 3 gün kalmasına rağmen mahkemeden bir karar çıkmaması üzerine, Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek, Sultan Gökçek, Helin Bölek ile onlara destek veren bir grup mahkeme önünde oturma eylemi yaptı.

İstanbul Valiliği, Grup Yorum konserini yasakladı

"İstanbul Valisi ideolojik davranıyor"

Ellerinde "Konser yasağına son, adalet istiyoruz" yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri, "Meydanlar halka yasaklanamaz", "Türküler susmaz halaylar sürer" şeklinde sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan İbrahim Gökçek, 30. yıllarını çeşitli konser, gösteri ve etkinliklerle görkemli bir şekilde kutlamak istediklerini belirterek, "Bu kapsamda Adana ve İzmir'de konserlerimizi, tek bir kişinin bile burnu kanamadan olaysız bir şekilde gerçekleştirdik. Ancak İstanbul Bakırköy Halk Pazarı ve Ankara Sıhhıye Meydanı'nda yapmak istediğimiz konserler her iki ilin valilikleri tarafından yasaklandı. Geçtiğimiz 12 Nisan'da Bakırköy'de yapmak istediğimiz konsere getirdikleri yasak gerekçesiyle 28 Haziran'da yapacağımız konsere getirilen yasağın gerekçesi aynı. Diyorlar ki; 'Bu konser olursa, infial yaratacak, nefret ve kin ortaya çıkacak'. Bunların hepsi bahane. İstanbul Valisi ideolojik davranıp kendi siyasi görüşlerine sığmayan grubumuzu yasaklayarak susturmak istiyor" dedi.

İzmir'de yüz binlerle buluşan Grup Yorum'a Ankara'da yasak

"Yasak kararını tanımıyoruz, sadece adalet istiyoruz"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kararın kaldırılması için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne hafta başında avukatları aracılığıyla başvuruda bulunduklarını belirten Gökçek, 'Mahkeme başvurumuzu kabul etti ancak Valilikten konuyla ilgili olarak savunma isteyeceklerini bize ilettiler. Dün ve bugün avukatlarımız yine buraya gelerek, konuyla ilgili bilgi almaya çalıştılar. Bir yandan valilik, bir yandan emniyet, bir yandan da tırnak içinde adalet el ele vererek Grup Yorum'un konserini yasaklamaya çalışıyorlar. Biz bu yasakları tanımıyoruz, sadece adalet istiyoruz. Biz burada mahkemeden bu yasağın kaldırılmasını istiyoruz. Grup Yorum'u yasaklarla susturamazsınız. Grup Yorum'un halkla bağını koparamazsınız. Bu yasak kararının kalkması için bugün burada mesai saatinin sonuna kadar oturacağız' diye konuştu.

Grup Yorum konserinin iptalini protestoya 8 yıl

"Karar ne olursa olsun pazar günü Bakırköy'de olacağız"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bekledikleri kararın çıkmaması durumunda nasıl bir yol izleyecekleri sorulan İbrahim Gökçek, "Biz konserimizi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Yarın Çağlayan'daki adliyede İstanbul Valisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Aynı zamanda pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılması için ne gerekiyorsa yapacağız. Eğer yapamıyorsak, Bakırköy'ün tüm sokaklarında yapmaya çalışacağız. Yaşanacak her türlü olaydan, saldırıdan, atılacak gazdan biz değil İstanbul Valiliği ve Emniyeti sorumludur. Yasaklara boyun eğmeyeceğiz. Karar ne olursa olsun 28 Haziran'da Bakırköy'de olacağız" diye cevap verdi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri bina önünde oturarak beklemeye başladı. Türküler söyleyen grup üyeleri oturma eylemini mesai bitimine kadar sürdürecek.