Güney beldesindeki seçimde kavga çıktı

Güney beldesindeki seçimde kavga çıktı

Nüfusu 2 binin altında olduğu için 2014'te kapatılan, daha sonra başlatılan yargı süreci ile tekrar belde statüsüne geçen Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesindeki seçimde kavga çıktı.

Seçimde 8 belediye başkan adayı seçime katılırken seçmenler sabah erken saatlerde oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

Güney İlkokulunda 1830 seçmen kurulan 8 sandıkta oy kullanacak. Oy kullanma işlemi 17.00'ye kadar devam edecek.

Belde de belediye başkanının yanı sıra 4 mahallenin de muhtar seçimi yapılıyor. 

KAVGA ÇIKTI, JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Güney İlkokulu'nda kurulan sandıklarda görevli AK Parti ve BBP'nin gözlemcileri arasında sözlü tartışma çıktı. Tartışma bir anda büyüyünce olaya jandarma müdahale etti. Jandarma ekipleri tarafından bahçeye çıkarılan taraflar burada da tartışmayı sürdürdü. Daha sonra tartışma, tekmeli yumruklu kavgaya dönüştü. Yaklaşık 20 kişilik grubun dahil olduğu kavgayı ayırabilmek için jandarma biber gazı kullandı.

Olay sırasında okul bahçesinde bulunan yaşlı bir kişi kavga eden taraflar arasında kalarak, yere düştü. Jandarma tarafları ayırdıktan sonra bahçe dışına çıkardı. Olay sırasında okul içerisinde oy kullananlar da dışarı çıkarıldı.

'BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ'NİN OLAYLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK'

Gözlemciler arasında başlayan tartışma ve sonrasında çıkan kavgaya ilişkin Büyük Birlik Partisi Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Çoker açıklamada bulundu. Güney beldesinde 8 adaylı bir demokrasi şöleni yaşandığını söyleyen Cemil Çoker, "Tabii biz sabah Çalışlar Mahallesi'ne hadisenin cereyan ettiği saatte gitmiştik. Hem seçim hayırlı olsun, hem görevli arkadaşlara kolay gelsin, herhangi bir sıkıntı var mı yok mu onu sormak için. Daha oraya varmadan buradan bir telefon geldi, 'Başkanım burada bir sıkıntı oldu' diye biz hemen geri döndük. Baktık hani biz seçim çalışmalarının başından bu tarafa itidalli olarak bunu demokrasi şöleni gibi geçirmenin gerekli olduğunu, kendi arkadaşlarımıza da diğer rakip olan siyasi partinin adaylarına da onları destekleyenlere de zaten söylüyorduk. Burada herhalde bir yanlış anlaşılma oldu. Gelecek Partisi ile AK Partili arkadaşlar ya da o camiaların gönül verenleri arasında bir arbede olmuş. Çok büyütülecek bir hadise yok. Büyük Birlik Partisi'nin olayla uzaktan yakından alakası yok" dedi.

'BU DEMOKRASİNİN GEREĞİ'

Kimsenin burnu kanamadan, kimseyi üzmeden, kırmadan ve dökmeden seçimi bitirmek istediklerini vurgulayan Cemil Çoker, "Tabii bu demokrasinin gereği 8 aday var, bir tanesi kazanacak. Arzu ediyoruz, gönlümüz onu istiyor. İnşallah adayımız Süleyman Çağlar kazanır, Güney halkına, Çalışlar halkına hayırlı hizmetler yapar. İnşallah kim kazanırsa hayırlısı neyse olsun, tabii gönlümüz kendi adayımızın kazanmasından yana" diye konuştu.

JANDARMA TAKVİYE EKİP İSTEDİ

Öte yandan yaşanan kavganın ardından jandarma ekipleri takviye kuvvet talebinde bulundu. Bunun üzerine Kızılören ilçesinden bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 10 kişilik müdahale timi ve 10 kişilik de uzman ekip takviye olarak beldeye gelerek tedbir aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS