hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hac kurası yapılacak mı, ne zaman? Hac 2022 fiyatları belli oldu mu? Diyanet İşleri'nden hac açıklaması!

  Hac kurası yapılacak mı, ne zaman Hac 2022 fiyatları belli oldu mu Diyanet İşlerinden hac açıklaması
  expand

  Pandemi koşulları dolayısıyla Suudi Arabistan'ın 2 yıldır kısıtlama getirdiği hac ibadetiyle ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı hac başvurusu yaparak kurada yer alanların hacca gitme imkanı bulacağını belirtti. Peki, Hac kurası ne zaman yapılacak? Hac 2022 fiyatları belli oldu mu? İşte detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hac 2022 kurası detayları Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaştan hac kontenjanı açıklamalarının ardından gündem oldu. Pandemi nedeniyle ertelenen hac ibadetinin yeniden başlayacağı açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Erbaş, kurada çıkanların hacca gitme imkanı bulacağını kontenjanın ise 30- 40 bin kişilik olacağını belirtti.

  HAC 2022 ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara'da haber kuruluşlarının temsilcileriyle iftarda bir araya geldi. Başkanlığın yemekhanesinde düzenlenen iftarın ardından, Ali Erbaş, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın bu seneki hac ibadetine ilişkin yaptığı açıklamaya ilişkin konuşan Erbaş, "2 yıldır malumunuz hac yapamadık. Suudi Arabistan'da sadece kendi içinde sembolik, bir miktar Müslümanla hac yapıldı. Bu sene inşallah 1 milyon kişiyle hac yapma kararı aldı, Suudi Arabistan. Detayları önümüzdeki haftalarda açıklayacağını söyledi. En son hacca götürdüğümüz miktarın hiç olmazsa yarısı kadar olur diye tahmin ediyorum ama bu benim arzum. Net rakamı inşallah Suudi Arabistan'dan alacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi geldi. Bu 84 binden, ilk 30 bini ya da ilk 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız. Hakları baki, yalnız 65 yaşını geçmiş olanlar gidemeyecek. Bundan 20 gün kadar önce Suudi Arabistan ziyaretimiz oldu. Orada Hac Bakanlığı'yla görüştük. Umre konusunda artık Türkiye'de vaka sayılarının çok düştüğünü umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız olduğunu, çok arzulu olduklarını, talebimizi bildirdik. Onlar da Türkiye'deki vaka sayılarının düşmesini dikkate alarak umreyi açtılar. Bundan sonra umre serbest, arzu eden herkes umreye gidebilir. Ramazan Bayramı sonrası için planlamalarımıza başladık" diye konuştu.

  HAC KAYITLARI NE ZAMAN?

  Hac kayıtları en son 2019 yılında 2 Ocak tarihinde başlayıp, 11 Ocak tarihinde sona ermişti. Önümüzdeki yılın kayıt tarihi hakkında henüz bir açıklama bulunmuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow