Hadi ipucu 5 Mart: Savaş uçlarının başında yer alan kod nedir?

Hadi ipucu 5 Mart: Savaş uçlarının başında yer alan kod nedir?

Hadi ipucu 5 Mart: Savaş uçlarının başında yer alan kod nedir?

Hadi ipucu soru saat 12.30’da yapılacak yarışma öncesi Instagram üzerinden paylaşıldı. “Savaş uçlarının başında yer alan kod nedir?” sorusunun cevabı Hadi ipucu olarak belirlendi. Peki; sık sık duyduğumuz F-16 ve F-5 gibi savaş uçaklarının başında yer alan “F” kodu ne anlama geliyor. İşte Hadi ipucu sorusu – 5 Mart yanıtı…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hadi ipucu sorusu, Hadi’nin Instagram hesabı üzerinden paylaşıldı. Saat 12.30’da yapılacak yarışmaya katılacaklar, Hadi ipucu sorusu ve yanıtını araştırıyor. Instagram üzerinden Hadi ipucunun paylaşılmasının ardından Hadiciler, “Savaş uçlarının başında yer alan kod nedir?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte, 5 Mart Hadi ipucu sorusu ve yanıtı…

HADİ İPUCU SORUSU – 5 MART

Hadi ipucu sorusu, Hadi’nin Instagram hesabı üzerinden; “Savaş uçaklarına ne kadar hakimiz sevgili hadiciler? Bu isimlerin başında yer alan kodlar desek siz bize neler söyleyebilirsiniz?” ifadeleri ile paylaşıldı.

Peki; gündem haberlerinde sık sık karşımıza çıkan; F-16 ve F-5 gibi savaş uçaklarının başında yer alan “F” kodu ne anlama geliyor. İşte cevabı.

HADİ İPUCU – 5 MART: Fighting Falcon (Savaşan Şahin)

F-16 Savaşan Şahin Lockheed Martin üretimi çok amaçlı, tek motorlu jet savaş uçağı. General Dynamics şirketi tarafından, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiştir. Hafif avcı olarak tasarlanmış, başarılı birçok amaçlı avcı uçağıdır. Geniş kullanım alanı, olağanüstü manevra kabiliyetiyle kendini kanıtlamış ve başarısıyla birçok ülkeye ihraç edilmiştir. F-16 büyük Batı kökenli avcı projesi sonucunda üretimi 1976 yılında onaylanmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası uçaklar içinde MİG-21'den (10,000+) ve F-4 Phantom_II'den (5195) sonra en çok üretilen 3. savaş uçağıdır. Temmuz 2016 itibarıyla 4.573 adet üretilmiştir.