Hadi İpucu sorusu 18 Ocak 2019: Hangi müzik aletine "papara" adı verilir?

Hadi İpucu sorusu 18 Ocak 2019: Hangi müzik aletine "papara" adı verilir?

Hadi İpucu sorusu 18 Ocak 2019: Hangi müzik aletine papara adı verilir?

Hadi yarışmasının 18 Ocak 2019 ipucu sorusu belli oldu. Hadi'de cuma günü 12:30'da sorulacak soru: Orta oyununda kullanılan hangi müzik aletine "papara" adı verilir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hadi yarışması 18 Ocak Cuma günü saat 12:30'da başlıyor. Cuma günü internet üzerinden oynanacak oyunda sponsor olmadığından ötürü ödül yarışma başladığında açıklanacak. Yarışmada toplam 12 soru sorulacak. 12 soruyu doğru bilen kişiler, ödülü kendi aralarında paylaşacak.

Hadi İpucu sorusu 18 Ocak 2019

Orta oyununda kullanılan hangi müzik aletine "papara" adı verilir? Hadi İpucu cevabı zurnadır. Zurna şıkkı, doğru şık olarak kabul edilecek.

Zurna nedir?

Çift kamışlı üflemeli sazlar kategorisinde bulunan zurna, geleneksel bir çalgıdır. Zurna, ilk çağlardan itibaren yoğunlukla, Ortadoğu başta olmak üzere, Hindistan, Moğolistan, Çin, Balkanlarda kullanılmış bir çalgıdır. Ülkemizde’ de askeri müzik olan mehter müziğinin başlıca çalgılarından olan zurna, günümüzde geleneksel olarak davulun vazgeçilmez eşlikçisi konumundadır. Bu bakımdan Anadolu’da ve Rumeli’de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Erik, kayısı, şimşir gibi ağaçlarından yapılan zurna üç parçadan oluşmaktadır. En büyük parçası olan kısmına; Lüle, kamıştan yapılan küçük parçaya; Zıpçık ya da sipsi, kamışla büyük parça arasında bulunan kısma ise Dil adı verilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dilin büyük ve yuvarlak olan kısmı, lülenin içerisine yerleştirilir. Lülenin ön tarafında 7, arka kısmında ise 1 adet olmak üzere toplam 8 delik bulunmaktadır. Kamış kısmına geçirilen çember şeklindeki aparata, ağızlık adı verilir. En altta bulunan kalak kısmı ise konik yani daire biçimindedir.

Zurnanın ses aralığı çok geniş olmamakla birlikte, iki oktav ses çıkarmak başarı sayılabilecek bir durumdur. Ses aralığı dar olmasına karşın, zurnanın sesi oldukça gür ve çarpıcıdır.

Zurnanın en küçüğüne, cura ya da zil zurna, orta büyüklükte olanına, orta kaba zurna, en büyüğüne ise kaba zurna denilmektedir. Farklı boyutlarda olmasına karşın standart bir ölçüsü olmasa da orta kaba zurnanın boyutu yaklaşık olarak, 30-35 santim arasındadır. Zurna, belirli seslere göre yapılabilen bir çalgıdır. Bu bakımdan yapıldığı sese göre uzunluğu da değişmektedir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber