hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hakan Bayrakçı CNN Türk'te sonuçları açıkladı: İstanbul'da durum başa baş

  CNN Türk'te açıklama yapan SONAR Araştırma Şirketi kurucusu Hakan Bayrakçı, "İstanbul'da durum başa baş" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrakçı "Yeniden Refah var gücüyle asılıyor. Bu belediye seçimidir deyip bakmıyorlar. Keza İYİ Parti de öyle. Mesela Zafer Partisi adayı ülkücülerden alacağı oylardan fire vermez. Ben bu seçimi es geçim diyecek durumda değil hiçbir parti. Benim adayım da şunu aldı demeleri lazım. 0,5 puan bile önemli bu seçimde" dedi.

  İşte Bayrakçı'nın açıklamalarından satır başları;

  PARTİNİN OYU AŞILABİLİR

  Bu seçim ilçe belediye başkanları için belediye başkanları performanslarına göre oy alacaklar. Partinin oyu 30 ise onun belediye başkanı 48/50 alabilecek.

  Genel seçimde Türk milleti hassasiyetlerle oy kullandı. Şimdi bu seçimde Türkiye'nin genel siyasetinde geleceğini belirleyecek. Seçmen İstanbul seçiminde de güvenlik kaygısı olur mu?

  - Bunu sadece son 20 gün gözlemleyebiliriz. Şu an seçmen konsantre değil.

  Sayın İmamoğlu CHP'de kırılmaya sebebiyet verdi. Bu kırılma CHP'de oy kaybına neden olur mu?

  - Bu tepki bir ölçüde var. Giderek de birkaç puan artabilir. Yani tepkiden bahsediyorum Aleyhinde olabilir. İmamoğlu'nun puanı azalabilir. Geçen seçimde yüzde 54 aldı. Şimdi bu 54 nereye gitti. 5'e yakın İYİ Parti, 5'e yakın DEM. Şimdi bir fire gözüküyor ve bu firenin nedeni de siyasi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İLK BAŞTA 12 PUAN FARK VARDI"

  Sayın Kurum açıklanmadan önce AK Parti'nin oyları düşük gözüküyordu. Kurum'un ismi açıklanınca oylar artmaya başladı. Bu trend ne kadar zirve noktası neresi?

  - 12/13 puan fark vardı 1-2 ay önce. Buna 20 gün sonra yapılacak anketten sonra net cevap verebiliriz. CHP 1 aydır o kadar karıştı ki, evet koyu CHP'li sadece iç çekiyor. Bir 4/5 puan var ki, bu çok tedirgin ediyor. Mesela başa baş ilçeleri vardı, Üsküdar, Tuzla, Sancaktepe gibi, bu ilçelerde çok farklı sonuçlar çıktı.

  İlçelerdeki icraatlar ve belediye başkan adayına bakarak oy veriliyor.

  Kafa kafaya alınmış ilçelerde 20 puan fark olanlar var. Kağıthane'de 35 puan fark var. Üsküdar'da 20 puan, Sancaktepe'de 14/15 puan fark var.

  Bürokrat ağırlıklı ve hizmet ağırlıklı konuşmaları beğeniliyor Kurum'un.

  Siyasete fazla girmiyor Kurum ve bu çok iyi bir şey.

  Deprem, yıkım ile özdeşleşmiş bir yapısı var. İstanbul deprem beklentisi içerisinde. Gerilimi tırmandırmıyor Kurum.

  İSTANBUL'DA SORUN TRAFİK VE DEPREM

  Son yapılan anketlerde İstanbul'un birinci sorunu trafik diğeri de deprem çıkıyor.

  İmamoğlu devamlı Murat Kurum'u mindere çekmeye çalışıyor. Ben Murat Kurum ile yarışmıyorum diyor. Cumhurbaşkanı ile yarışıyorum diyor. Bu durum İmamoğlu'nun oy durumunu nasıl etkiler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ahmet Hakan "Murat Kurum polemiğe girmeden yukardan bir cevap vermeli. Sayın Kurum cevap veriyor ama polemiksel bir cevap olmamalı" dedi.

  Bayrakçı "İmamoğlu'nun avantajı toplumla daha mütevazı ve ondan biri gibi. Kişilik olarak yüksekten bakan bir başkan gibi değil. Seçmendeki algısı, gel teyzecim falan... Eleştiriliyor ama tanıtımı kuvvetli. İstanbul'da bilboard, afişlerle etkin bir şekilde anlatıyor yaptıklarını" dedi.

  Sahaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inme faktörü Kurum lehine mi olur aleyhine mi olur?

  - Bu İstanbul seçiminde Murat Kurum'un gölge adayı vermemesi lazım.

  Ahmet Hakan da "Bu kampanya sürecinde Cumhurbaşkanı, İmamoğlu'nu doğrudan polemiğe girer ve onu hedef alırsa bu İmamoğlu'nun tam istediği bir şey. Cumhurbaşkanı daha genel ifadelerle kurgulanmış bir şeyler söylüyor. İsim vermeden '5 yılda pek bir şey yapmadılar' gibi açıklamaları var. Şu ana kadar Erdoğan'ın yaptığı konuşmalara baktım. O ince çizgiyi aşmadı. İmamoğlu istiyor ki o ince çizgi aşılsın." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'den kırılanlar nereye gidiyor?

  Memleket Partisi 1,5/2'den aşağı almayacak. 2,5 gibi ölçüyorum bu puanı.

  CHP, DEM'in İstanbul'da aday çıkarmasını pek umursamıyor gibi. CHP Lideri Özel'in açıklamaları da öyle gösteriyor.

  MURAT KURUM DA CANLI YAYINDA DUYURMUŞTU

  Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul için yapılacak projeleri açıklayan Murat Kurum, son anket sonucunu da duyurarak kaç puan öne geçtiklerini açıkladı.

  "İKİ PUAN GERİDEYDİK, ŞU AN 1,5 PUAN ÖNDEYİZ"

  Biz adaylıktan sonra anket yaptık 2 puan gerideydik. Lansmandan 1 hafta önce anket yaptırdım. Şuan biz 1,5 puan öndeyiz. Bu CHP'nin yaptırdığı ankette de böyle. Bu yaptığımız ankette DEM Parti ve YRP aday gösteriyor. Biz rehavete kapılmadan tüm İstanbullularla birlikte 31 Mart'ta gerçek belediyecilik vizyonuyla eserlerimizi gerçekleştireceğiz. İstanbul buna hazır. El birliği içerisinde 31 Mart'ta bir zaferi kutlayacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İSTANBUL'DA YENİDEN REFAH'IN OYU NE?

  Yeniden Refah, İstanbul'da Mehmet Altınöz'ü, Ankara'da Suat Kılıç'ı aday gösterdi. Melik Yiğitel "Yeniden Refah'ın İstanbul'daki oyu yüzde 1 alır" dedi. İsmail Dükel de Yeniden Refah'ın Ankara'da yüzde 5,2 oy alacağını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow